Voda je neophodna za opstanak. Ako postoji jedna veština preživljavanja koju treba da naučite, preporučio bih kako da filtrirate i prečistite vodu tako da bude dovoljno bezbedna za piće. Samo nikad ne znaš kada bi mogao sam da završiš u šumi sa prljavom vodom, nadamo se nikad, ali može se desiti zato u članku – Ovako Možete Napraviti Filter Za Prečišćavanje Vode u 2023 će mo vas uputiti kako to da uradite na najlakši način 😉
Postoji toliko različitih definicija i načina kako da filtrirate i prečistite vodu, ali pokušaću da bude jednostavno. Glavna stvar koju treba da uradite je da filtrirate od krupnijih nečistoća, a zatim da prečistite vodu od svih prikrivenih bakterija, klica ili drugih štetnih stvari koje bi vas mogle razboleti i učiniti više štete nego koristi.
Osnovne opcije filtriranja
Najjednostavniji nivo filtriranja moze se postići propuštanjem vode kroz filtere za kafu, slojeve papirnih ubrusa, čvrsto tkanu tkaninu, ili bilo šta što će ukloniti velike stvari koje možete videti. Takođe možete pomoći da filtrirate vodu tako što ćete je ostaviti da se slegne neko vreme kako bi se teške čestice slegle na dno, a zatim presipanjem vode u drugu posudu.
Kako napraviti filteri za vodu
Postoji mnogo „uradi sam“ filtera za vodu koje možete pronaći samo pretraživanjem interneta. Najbolji deo je to što većini od njih treba samo nekoliko materijala koje možete naći svuda oko vas. Ovako Možete Napraviti Filter Za Prečišćavanje Vode u 2023
Deo 1: Priprema materijala
- Prvo pripremite praznu plastičnu bocu, makaze, i čistu krpu ili pamučnu tkaninu.
- Isecite dno plastične boce.
- Okrenite preostali deo boce naopako tako da grlo boce bude usmereno prema dole.
Deo 2: Dodavanje filtračnih slojeva
- Na samom grlu boce postavite komad čiste krpe ili pamučne tkanine. To će biti poslednji sloj kroz koji će voda proći.
- Dodajte sloj aktivnog uglja preko tkanine. Aktivni ugalj možete kupiti u prodavnici za kućne ljubimce ili u prodavnici sa vrtlarstvom.
Deo 3: Slojevi za prečišćavanje
- Preko aktivnog uglja stavite sloj sitnog peska. Ovo pomaže u uklanjanju sitnih čestica iz vode.
- Nakon peska, dodajte sloj finog šljunka. Ovaj sloj pomaže da se pesak ne pomeša sa aktivnim ugljem.
Deo 4: Poslednji slojevi i sastavljanje
- Na vrh šljunka stavite veće komade šljunka ili kamenčića. To služi kao podrška za niže slojeve i sprečava njihovo mešanje.
- Kada su svi slojevi na mestu, filter je spreman za upotrebu.
Deo 5: Korišćenje filtera
- Postavite filter preko čiste posude ili staklenke tako da grlo boce bude unutar posude.
- Polako ulijte mutnu vodu u obrnutu bocu i dozvolite joj da prođe kroz filter.
- Voda koja izlazi kroz grlo boce bi trebala biti čistija.
Napomena: Ovako napravljen filter može ukloniti čestice i neke nečistoće iz vode, ali ne uklanja bakterije ili viruse. Za potpuno prečišćavanje, voda bi trebala biti prokuvana ili tretirana hemijskim sredstvima za prečišćavanje nakon filtriranja.
Načini prečišćavanja vode
Prokuvavanje
Jedna od najčešćih metoda za prečišćavanje vode je prokuvavanje. Sve se razlikuju u tome koliko dugo treba kuvati? od 1 do 10 minuta. Kada voda proključa, sve bakterije koje su možda živele u njoj će biti ubijene, čime se smanjuju šanse da se razbolite kada pijete vodu. Kada se prokuva, skloniti sa izvora toplote, ohladiti i piti. Zapamtite, ključanje neće ukloniti zagađivače kao što su teški metali, soli i hemikalije.
Pasterizacija
Za pasterizaciju vode potrebno je zagrejati na 80 stepeni nekoliko minuta. Način da se proveri da li je pasterizacija obavljena je korišćenje indikatora za pasterizaciju vode. Što su male plastične cevi sa voskom industrijskog kvaliteta unutar njih koji se topi kada se voda dostigne 80 stepeni duže od petnaest sekundi. Ova metoda takođe neće ukloniti zagađivače kao što su teški metali, soli i hemikalije.
Hemikalijama
Većina ljudi ne želi koriste hemikalije za prečišćavanje vode, ali u najgorem slučaju možda nećete imati drugu opciju. Kada koristite hemikalije, morate da se uverite da ih koristite pravilno, a ne u dužem vremenskom periodu (obično ne duže od 3 meseca).
Izbeljivač – Obavezno koristite izbeljivač koji nema aditiva, kao što su mirisi, sapuni ili fosfati. Izbeljivač ima veoma kratak rok trajanja (oko 6 meseci), gubi potencijal i postaje manje efikasan. Dodajte 1/8 kašičice u 5 litara ako je voda bistra. Dobro ga promućkajte
Kalcijum hipohlorit – Ova hemikalija može da prečisti vodu u slučaju nužde i može da traje 10 godina ako se drži na hladnom i tamnom mestu. Više se koristi za čišćenje bazena i jedna kila će dezinfikovati oko 10.000 galona (u slucaju da je skladištite). Obavezno kupujte samo koji sadrži najmanje 68% kalcijum hipohlorita.
Jod – Dostupan je u obliku tableta, tečnosti i kristala. Trudnice i one sa problemima sa štitnom žlezdom ne bi trebalo da koriste jod! Takođe, ne preporučuje se dugotrajna upotreba. Koristite 5 kapi joda za svaku litru vode ili 10 kapi ako je voda posebno mutna. Ostavite da odstoji jedan sat pre pijenja.
Tablete za prečišćavanje vode sa hlor dioksidom – ovim tabletama je potrebno oko četiri sata da reaguju. Imaju rok trajanja od četiri godine kada se pravilno skladište i mogu poboljšati ukus vode. Jedna tableta će prečistiti jednu litru vode, ali pratite uputstva na pakovanju da biste bili sigurni da pravilno koristite tablete.
Destilacija
Opet, postoje brojne stvari koje možete koristiti da destilujete vodu i mnoge od njih možete sami da uradite. Odlična stvar u vezi sa destilacijom vode je što možete koristiti skoro svaku tečnost – uključujući urin, pa čak i slanu vodu iz okeana.