Sastojci
Potrebno je:
200 g brašna (napojnica 400, meko)
2 jajeta
1 dl ulja
3 dl mleka i malo mlake vode
kašičica soli i šećera
Priprema
- Uzmite dublju plastičnu posudu i u nju sipajte brašno, dodajte jaja i oko 2 dl mleka. Probajte umutite i ako ne idete da dodate još malo mleka.
- Savet: testo možete napraviti samo sa vodom ili samo sa mlekom. Najbolje je kada stavite pola mineralne vode i pola mleka.
- Važno je da testo bude gušt i da ga mutite dok ne postane glatko, bez grudvice, potom dodajte još mleka, pa malo kisele vode i tako dok ne dobijete testo koje liči na čorbu. U umućeno testo dodajte oko 1 dl ulja i dobro promešajte.
- Savet: testo će biti bolje ako ga pustite da odstoji 20-30 minuta.
- U tiganj sipajte ulje pa kad se zagreje izručite ulje, tako da tiganj ostane samo masan. Vratite ga na ringlu i onda sipajte kutlačom testo, koje treba da bude ravnomerno raspoređeno po tiganju. Temperatura na kojoj se palačinke peku mora biti visoka. Ostavite nekoliko trenutaka na ringli, a onda prevrnite nožem ili bacite u vis.
- Savet: koristite samo teflonske tiganje jer ćete tako izvesti da Vam se palačinke zalepe za dno, tj. neće morati stalno da “podmazujete” tiganj.
- Čim se ispeče jedna strana palačinke, pokrenite je na drugu stranu i pecite isto koliko i prvu (otprilike oko 1 minuta). Gotove palačinke izbacite na plitak tanjir i filujte.
Zanimljivi običaji vezani za palačinke
Za Novu godinu, na primer, običaj je da u ruci držite novčić kojim povraćate i okrećete palačinke, pa ako novčić ne ispadne, imaćete novca cele godine.
Uspešno bacanje palačinki povezano je i sa gatanjem. Kažu da je Napoleon sam pekao i prevrtao palačinke pre svake bitke. Ako bi jedan ispao, osvajač je išao u bitku pun mračne strepnje. Kada je pekao palačinke pre napada na Moskvu, uspešno je napunio četiri godine, ali mu je peta pala na pod. Posle poraza, mračno je rekao: ‘To je peta palačinka! ”
Galete (Francuska), tanke palačinke od krompira (Nemačka), tanke palačinke od flisa (Francuska), „drop scones“ (Škotska), palačinke od kukuruznog brašna (Kolonijalna Amerika), bogato punjene (Rusija), „dadar gutung“ (Indonezija), „bao bing“ (Kina), i na kraju mešavina „samo dodaj vodu“ (kraj 20. veka) – svi su članovi „familije palačinki“.
Među brojnim vrstama palačinki nalaze se bečke, čokoladne, kineske, mesne, šarene, švajcarske, zelene, kao i čips, omoti, svežnjevi…