Otkrića metal detektorom su fascinantna poglavlja u svetu istraživanja i avanture. Oni pružaju uvid u skrivene dragocenosti koje čekaju pod našim nogama. Od drevnih zlatnih artefakata do istorijski značajnih predmeta, metal detektori su omogućili entuzijastima i profesionalcima da otkriju predmete od neprocenjive važnosti.
Otkrića metal detektorom su pružili novi pogled na istorijske događaje i kulture.
1. Čaša iz Derrynaflana

U irskom okrugu Tipperary, dvojac amaterskih istraživača, otac i sin Majkl i Majkl mlađi Veb, zabeležili su značajno otkriće. Ovo otkriće se dogodilo na arheološkom lokalitetu poznatom kao Derrynaflan, gde su se nalazile ruševine starog manastira i crkve iz 8. veka.
Dok su pretraživali područje severoistočno od ostataka kamene crkve, detektori metala koje su koristili su se aktivirali. Ispostavilo se da su naišli na plitku jamu punu metalnih predmeta. Među njima se isticala izuzetna srednjovekovna čaša sa širokom, plitkom činijom izrađenom od kovanog srebra.
Otkriće čaše iz Derrynaflana, zajedno sa ostalim predmetima iz istog nalazišta dovelo je do značajnih izmena u zakonima o antikvitetima u Irskoj. Zakonima je zabranjeno traganje za antikvitetima pomoću metal detektora. Svi arheološki predmeti pronađeni od strane građana automatski postaju vlasništvo države.
2. Čizma Kortesa
1989. godine, jedan amaterski istraživač iz Meksika, opremljen osnovnim metal detektorom kupljenim u Radio Shacku, uputio se u nepristupačne predjele Sonoranske pustinje. Uprkos bogatim nalazištima zlata i srebra poznatim u severnom Meksiku, šanse za pronalazak zlatnih grudvica u takvoj pustinjskoj divljini bile su gotovo zanemarive.
Ovaj istraživač, već vešt u otkrivanju zakopanih novčića u svom dvorištu, odlučio je da istraži područje Velike Pustinje Altar, poznato po glasinama da krije zlatne grudvice. Nakon što je proveo stotine sati izložen žestokom pustinjskom suncu, zvuk njegovog metal detektora najavio je veliko otkriće.
Prvi zrak sunca otkrio je blještavi odsjaj male zlatne grudvice na površini tla. Vredno radeći na koljenima, ovaj tragač je otkrivao sve veće i veće komade zlata, dok nije iskopao impresivnu grudvicu zlata. Ova grudvica, visoka 10¾ inča i široka 7¼ inča, težila je više od 26 funti i oblikom podsećala na čizmu.
Ova zlatna grudvica, nazvana „Čizma Kortesa“, postala je najveća grudvica zlata ikada pronađena na zapadnoj hemisferi. Nakon što ju je prvobitno prodao za 30.000 dolara svom šefu, „Čizma Kortesa“ je promenila mnoge vlasnike pre nego što je na aukciji 2008. godine dostigla cenu od 1.553.500 dolara.
Ovo izuzetno otkriće nije samo potvrdilo vrednost upornosti u traganju za blagom, već je i ilustrovalo kako metal detektori mogu otkriti skrivene dragocenosti.
3. Nestala figurina kraljevske krune

Kevin Daket, veteran u korišćenju metal detektora, proveo je tri decenije istražujući pre nego što je 2017. godine naišao na značajno otkriće u Northamptonshireu (Engleska) pored jednog ribnjaka.
Kad je njegov detektor zazvučao, Daket je preokrenuo grudu zemlje, ali umesto toga našao je nešto što je na prvi pogled ličilo na zgužvanu aluminijumsku foliju.
Međutim, detaljnijim pregledom ispostavilo se da je to zapravo zlatna figurina, ne veća od 2,5 inča, prikazujući kralja sa žezlom i krstom.
Intrigiran svojim nalazom, Daket se posvetio istraživanju porekla figurine. Postao je ubeđen da je reč o delu kraljevske krune koju je nosio kralj Henri VIII u 16. veku. A koja je kasnije prešla na njegove naslednike. Poznato je da je ova kruna uništena 1649. godine po naređenju Olivera Kromvela, lidera antimonarhističkog pokreta, što sugeriše da je figurina nestala pre nego što je kruna rastopljena.
Daketova teorija dobija na težini s obzirom da u Hampton Court Palace-u postoji replika kruna Henria VIII koja sadrži figurinu gotovo identičnu onoj koju je on pronašao.
Ova istorijski značajna figurina potencijalno bi mogla biti vredna više od 2 miliona funti.
4. Stafordširski blago
Više od petnaest vekova nakon što je šest anglosaksonskih kraljevstava vodilo bitke za prevlast u srednjovekovnoj Engleskoj, posebno kraljevstvo Mercia, koje je obuhvatalo oblast poznatu kao Midlands, postalo je mesto neverovatnog arheološkog otkrića.
U 2019. godini, britanski entuzijasta za metalne detektore otkrio je izuzetno blago u Stafordširu, bivšem centru kraljevstva Mercia. Dok su prethodna iskopavanja u tom regionu najčešće iznosila na videlo manje količine nakita i predmeta svakodnevne upotrebe, novo otkriće se drastično razlikovalo po svom obimu i značaju. Poznato kao „Stafordširsko Blago“, ovo nalazište sadržalo je preko 4.000 predmeta, što ga čini najvećom kolekcijom anglosaksonskog srebra i zlata na svetu.
Talent anglosaksonskih metalurga posebno dolazi do izražaja u izuzetno izrađenim ratnim predmetima kao što su mačevi i šlemovi. Među najimpresivnijim artefaktima bio je raskošan šlem izrađen od zlata i srebra, dostojan samog kralja. Iako se ne zna precizan razlog zbog kojeg je blago zakopano u 7. veku nove ere, postoji mogućnost da su ti predmeti služili kao ratni trofeji ili čak kao ponude bogovima.
Stafordširsko Blago ne samo da ilustruje izuzetnu veštinu i estetski smisao anglosaksonskih umetnika, već pruža i dragocen uvid u kulturu i tradicije tog perioda. Naglašavajući značaj otkrića metal detektora u osvetljavanju skrivenih aspekata naše prošlosti.
5. Bronzana sekira

Mili Hardvik, trinaestogodišnja entuzijastkinja za detektovanje metala, doživela je otkriće života tokom svoje treće ekspedicije sa metal detektorom.
U 2021. godini, u polju nedaleko od Rojstona u Engleskoj, Mili je zajedno sa svojim ocem naišla na izuzetan arheološki nalaz. Dok je njen detektor emitovao visoke tonove, njihovo iskopavanje je brzo prerastalo u uzbuđenje kada su otkrili značajnu kolekciju bronzanih sekira, datiranih u bronzano doba, oko 2300. godine pre nove ere.
Ove bronzane sekire predstavljaju neke od najranijih primera metalnog oružja u Engleskoj. Naglašavaju sofisticiranost i veštine drevnih zanatlija.
Tog dana, Mili i njen otac su otkrili ukupno 65 predmeta. A to je bio tek početak. Kasnija arheološka ekspedicija na istom lokalitetu pronašla je dodatnih 135 predmeta.
Ovo otkriće ne samo da je bilo značajno zbog velikog broja artefakata. Već i zbog njihove istorijske vrednosti u proučavanju rane metalurgije i oružja u drevnoj Engleskoj.
Mili Hardvik, sada priznata među mladim detektoristima, ilustruje kako entuzijazam i strpljivost u istraživanju mogu dovesti do posebnih otkrića.
6. Viking Blago – otkrića metal detektorom
Izložba blaga iz Galloway, prikazana u Nacionalnim muzejima Škotske u Edinburgu 26. oktobra 2017. godine, predstavila je očaravajuću kolekciju artefakata koja svedoči o bogatoj vikinškoj istoriji Britanskih ostrva.
Tokom 8. veka, vikinški pljačkaši iz Skandinavije prešli su Severno more, napadajući i pljačkajući. Kasnije su uspostavili stalne naseobine širom Škotske, Irske i Engleske, sa nekoliko vikinških kraljeva koji su vladali Engleskom u 11. veku.
Jedno od najznačajnijih otkrića, koje je mnoge ostavilo u čudu, desilo se 2014. godine. Tada je Derek MekLenan, penzionisani poslovni čovek i amaterski istraživač metal detektora, naišao na ono što se smatra najvećim blagom vikinških artefakata u istoriji Ujedinjenog Kraljevstva.
Nazvano „Blago Galloway“, ovo otkriće metal detektorima obuhvatalo je preko 100 neprocenjivih artefakata za koje se veruje da su bili zakopani oko godine 900.
MekLenan je ovo blago pronašao na polju u Škotskoj, na istom mestu gde je godinu dana pre toga otkrio 300 srednjovekovnih novčića.
Među artefaktima iz Galloway blaga izdvojili su se posebno impresivni predmeti. Kao što su dekorativna posuda obavijena platnom iz Centralne Azije, srebrni krst sa detaljima od zlatnog listića i mali stakleni bokal u zlatnom filigranu. Svi ovi predmeti ukazivali su na širok spektar uticaja i trgovačkih veza koje su Vikinzi imali širom sveta.
7. Zlatna čaša stara 3.600 godina
U Engleskoj, zemlji gde svako polje može skrivati arheološke tajne. 2001. godine, penzionisani električar Klif Bradšo imao je sreću da naiđe na izuzetan predmet dok je pretraživao pšenično polje u Istočnom Kentu.
Njegov metal detektor uputio ga je na nešto veliko ispod površine zemlje. To otkriće metal detektorom se ispostavilo da je zlatna čaša, oštećena od pluga, ali i dalje zapanjujuće očuvana.
Bradšo je odmah prepoznao starost i vrednost predmeta koji je izvukao iz zemlje. Nakon što je vratio kući i pregledao svoje arheološke knjige, shvatio je da je naišao na vrlo retku bronzanu čašu. Ta čaša poznata je kao Rilaton čaša. Datira iz perioda između 1700. i 1500. godine pre nove ere. Ovo otkriće metal detektorom brzo je potvrdio i tim stručnjaka iz Britanskog muzeja. Oni su istakli da je čaša jedna od samo pet takvih zlatnih posuda iz Bronzanog doba pronađenih u celoj Evropi.
Zlatna čaša Ringlemere je artefakt koji je Klifu Bradšou doneo nagradu od 520.000 dolara. On ju je delio sa vlasnikom zemljišta na kojem je čaša pronađena.
Ovo otkriće nije samo obogatilo njegov život, već je i doprinelo kolekciji ranih evropskih bronzanih artefakata.
Ovo otkriće dokazuje kako amaterska istraživanja mogu dovesti do otkrića od nemerljive istorijske vrednosti.
8. Špansko blago vredno 4.5 miliona dolara
U burnoj istoriji španskih galijona, Santa Margarita ostaje značajna po svojoj nesreći iz 1622. godine. Tada je tokom snažnog uragana, potonula nedaleko od obale Floride, u blizini Key Westa. Na brodu je bilo više od 140 putnika i članova posade. Kao i dragocen teret koji je uključivao zlatne i srebrne poluge, luksuzni nakit i druge vrednosti Novog sveta.
Tokom gotovo četiri veka, olupina Santa Margarite i njen skriveni teret ležali su pod slojevima blata i peska u Floridskim moreuzima. Međutim, 1980. godine, deo broda je otkriven 40 milja od obale, otkrivajući blago vredno 25 miliona dolara. Ovo otkriće je nagovestilo da još bogatstva leži skriveno, razbacano tokom vekova usled plime i olujnih događaja.
Pravi obrt dogodio se 2008. godine, kada je dvadesetogodišnji Majk DeMar pretraživao morsko dno blizu mesta olupine. Majk je bio amater u detektovanju metala i ronila za blago.
Stvari za koje je prvobitno mislio da su obična odbačena limenka piva, ispostavile su se za nešto mnogo vrednije. Nakon što je očistio prljavštinu i pesak, pred njim se našla masivna zlatna čaša. Ta čaša je bila velika dovoljno da u nju stane softbol. Ovaj predmet procenjen je na više od milion dolara, što ga čini jednim od najznačajnijih otkrića povezanih sa potonulim blagom.
Ovo otkriće ne samo da je naglasilo trajnu vrednost okeanskih istraživanja i potrage za potonulim blagom. Nego je i pružilo dragocen uvid u materijalnu kulturu i bogatstvo koje su Španci prenosili preko Atlantika tokom svoje imperije.
Značaj otkrića metal detektorom
Otkrića metal detektorom imaju značajan uticaj ne samo na arheološku zajednicu, već i na širu javnost. Takođe, utiču na budeće interesovanje za istoriju i kulturno nasleđe.
Svako od otkrića metal detektorom donosi nova pitanja i mogućnosti za dalje istraživanje. Ali i dokazuje vrednost strpljenja i strasti u potrazi za blagom.
U vremenu kada tehnologija sve više napreduje, metal detektori ostaju moćni alati za povezivanje sa prošlošću.
Možda će vas zanimati i pecanje magnetom i saveti za što uspešnija otkrića metal detektorom.