Higijena na kampovanju – 5 praktičnih saveta za udobnost i čistoću u prirodi

Budimo realni — higijena na kampovanju može biti veliki izazov, posebno ako nemate pristup tekućoj vodi.

Kampovanje je jedan od najlepših načina da pobegnete od svakodnevnog života i povežete se s prirodom. Bilo da kampujete u šumi, pored jezera, ili na planini, boravak na svežem vazduhu pruža nezaboravno iskustvo. I dok je uživanje u prirodi glavna atrakcija, važno je da ne zaboravite na osnovne aspekte lične higijene.

Dobar plan i pravu opremu mogu učiniti vašu avanturu mnogo prijatnijom, a vaš boravak u prirodi sigurnijim i zdravijim. Zato vam donosimo nekoliko ključnih saveta za održavanje higijene na kampovanju, kako biste uživali u svim lepotama koje priroda pruža, bez stresa zbog osnovnih higijenskih potreba.

Bez brige, sa nekoliko jednostavnih trikova i pravih proizvoda, i kampovanje može biti ekološki odgovorno, sigurno i, naravno, čisto!

1.  Lična higijena

Lična higijena na kampovanju i njeno održavanje može izgledati kao izazov, ali uz pravi pristup, sve je moguće. Bez obzira na to da li se nalazite u šatoru, kamp-prikolici ili jednostavno na otvorenom, osnovne navike će vam pomoći da se osećate osveženo i zdravo.

Dezinfekcija ruku
Lična higijena na kampovanju

Higijena ruku

Ruke su jedan od najvažnijih faktora u održavanju higijene, jer se konstantno susreću sa raznim površinama. Pranje ruku vodom i sapunom je idealno, ali tokom kampovanja voda može biti ograničena. Zato je važno da uvek imate pri ruci sredstvo za dezinfekciju ruku.

Odaberite proizvod sa minimalno 60% alkohola kako biste eliminisali bakterije. Ovaj mali, ali važan korak, pomaže vam da ostanete zdravi i smanjuje rizik od infekcija i bolesti koje mogu nastati usled kontakta sa nečistim površinama.

Intimna higijena

Intimna higijena na kampovanju je često zanemarena, ali je ključna za očuvanje zdravlja i udobnosti tokom kampovanja. Ponesite odgovarajuće proizvode kao što su vlažne maramice koje ne sadrže parfeme, kao i specijalizovane gelove za intimnu higijenu. Ako nemate pristup vodi, ovi proizvodi mogu vam pomoći da održite svežinu i izbegnete iritacije.

Higijena zuba

Iako možda nećete imati pristup svom omiljenom kupatilu, važno je da ne zaboravite na higijenu usne šupljine. Ponesite četkicu za zube i pastu, kao i konac za zube kako biste održali svež dah i sprečili nakupljanje plaka. Ako kampujete na duže vreme, pokušajte da se držite svojih uobičajenih navika čišćenja zuba kako biste sačuvali zdravlje usne šupljine.

Pranje tela i kose

Jutro pre polaska, priuštite sebi temeljno tuširanje i odradite sve što možete, jer tokom kampovanja, kupanje može biti izazov. Ali to ne znači da morate zanemariti čistoću.

Ako niste u mogućnosti da koristite tradicionalni tuš, možete se osvežiti pomoću vlažnih maramica ili prenosivog tuša. Biorazgradivi sapun je idealan za kampovanje jer je ekološki prihvatljiv i siguran za upotrebu u prirodi, kao i na vodama.

Neki kampovi nude tuševe, a ukoliko niste u kampu sa tim pogodnostima, ponesite sapun i maramice koje možete koristiti bilo gde.

Ostavite prirodu netaknutom

Kad god perete zube, umivate se ili koristite higijenske proizvode u kampu, birajte biorazgradive i bezmirisne opcije koliko god je moguće. Otpadnu vodu od pranja izlivajte na najmanje 60 metara udaljenosti od bilo kojeg izvora vode. Ako koristite proizvode koji nisu biorazgradivi, obavezno prikupite i spakujte svu otpadnu vodu u kesu za smeće ili kantu.

2. Spakujte toaletni pribor

Kada kampujete, važno je da spakujete osnovne stvari koje će vam pomoći da održite ličnu higijenu. Dobar toaletni pribor neće zauzeti mnogo prostora, ali može značajno unaprediti vaše iskustvo kampovanja.

Pakovanje toaletnog pribora za kampovanje / izvor: freepik.com

Ovde su ključne stavke koje bi trebalo da imate u svom kamperskom toaletnom setu:

  • Četkica i pasta za zube
  • Sapun ili kupka
  • Šampon i balzam
  • Dezodorans
  • Krema za sunčanje
  • Repelent protiv insekata
  • Sredstvo za dezinfekciju ruku
  • Toalet papir

Milionsko pitanje—kako obaviti nuždu u prirodi ili u poljskom toaletu i ostati „svež“?

Kada je u pitanju uriniranje, najčistija opcija je korišćenje toalet papira, koji treba da spakujete i ponesete sa sobom ili spalite u logorskoj vatri. Što se tiče velike nužde, jedina sanitarna opcija je korišćenje toalet papira (koji možete spaliti ili spakovati) ili listova/mahovine. Bez obzira na to koju opciju izaberete, svakodnevno čistite intimnu regiju vlažnim maramicama kako biste održali higijenu i osećali se prijatno dok ne budete mogli da se istuširate.

3. Higijena kampa

Higijena na kampovanju, pored lične higijene, počinje i održavanjem kampa čistim i urednim.

Ne ostavljaj otpad iza sebe. Sve higijenske potrepštine (maramice, papir, sapun) moraju biti ekološki prihvatljive i pravilno odložene kako bi priroda ostala netaknuta.

Pravilna higijena na kampovanju omogućava ti da se osećaš prijatno i sprečava zdravstvene probleme, a istovremeno čuva prirodu. Uživaj u avanturi, ali uz odgovornost prema sebi i okolini!

Preparati za održavenje higijene na kampovanju
Preparati za održavenje higijene na kampovanju

Sledite ove savete kako biste obezbedili higijenu kampa i doprinosili zdravlju svih koji borave u prirodi:

Odlaganje hrane i otpada

U kampovanju je posebno važno pravilno odlaganje otpada, naročito hrane. Nikada nemojte ostavljati ostatke hrane na otvorenom jer mogu privući životinje i štetočine. Upotrebite hermetički zatvorene kontejnere za skladištenje hrane i otpada. Takođe, odvajanje organskog i neorganskog otpada pomaže u održavanju čistoće.

Prevencija štetočina

Jedan od glavnih razloga za održavanje higijene kampa je prevencija štetočina. Redovno čistite područje oko vašeg kampa i čuvajte hranu u sigurnim, zatvorenim posudama. Tako ćete smanjiti šanse za pojavu insekata, krpelja i drugih štetočina koje mogu izazvati probleme.

A u slučaju ujeda insekata, obavezno bacite pogled na ovaj članak.

4. Održavanje opreme i pribor za kampovanje

Održavanje higijene vaše opreme i pribora je od ključne važnosti kako biste osigurali dugotrajan životni vek vaših stvari i sprečili eventualne neprijatnosti tokom kampovanja. Pravilno održavanje ne samo da doprinosi očuvanju higijene, već i obezbeđuje vašu udobnost i sigurnost.

Higijena na kampovanju - Održavanje opreme za kampovanje
Održavanje opreme – čistoća i pravilno skladištenje za higijenu na kampovanju

Pravilno pranje posuđa

Pranje posuđa je svakodnevni zadatak tokom kampovanja, iako može biti izazovno bez dostupnosti tekuće vode. Najbolje je da nosite biorazgradivi sapun i koristite vodu koja nije iz izvora, kako biste izbegli kontaminaciju. Kada završite sa pranjem, potrudite se da ostatke hrane pravilno odložite, a sudove temeljno očistite pre nego što ih osušite.

Održavanje opreme čistom

Važno je da opremu održavate čistom, ne samo zbog higijene, već i zbog produžavanja njenog veka trajanja. Nakon svake upotrebe, osušite šator, vreće za spavanje, i ostale stvari. Vlažna oprema može brzo razviti neprijatne mirise, a takođe može doći do stvaranja buđi ili oštećenja. Ako niste u mogućnosti da potpuno osušite opremu odmah, obavezno je stavite na suvo i provetreno mesto.

5. Održavanje obuće i odeće

Obuća je ključna za udobnost tokom kampovanja, a redovno čišćenje i održavanje pomoći će vam da izbegnete probleme kao što su iritacije kože ili neugodni mirisi. Po povratku sa kampovanja, očistite i osušite obuću, naročito ako je bila u kontaktu sa vodom ili blatom. Slično tome, redovno pranje i sušenje odeće je bitno kako bi se održala svežina i sprečili problemi sa kožom.

Pranje veša u prirodi za dobru higijenu na kampovanju
Pranje veša u prirodi

Za efikasno pranje odeće u kampu, evo nekoliko saveta:

Koristite biorazgradive proizvode – Neka sredstva za pranje budu ekološki prihvatljiva, kako ne biste naškodili okolini. Biorazgradivi sapun je odličan izbor, jer se brzo razgrađuje i siguran je za korišćenje u prirodi.

Pranje u prirodi – Ako ste u blizini potoka ili jezera, možete oprati veš, ali uvek pazite da ne koristite previše sapuna. Koristite vodu koja nije direktno iz izvora, i obavezno je filtrirajte pre nego što je iskoristite za pranje.

Sušenje na prirodan način – Obuću i odeću treba što pre osušiti kako bi se izbegao razvoj neprijatnih mirisa. Najbolje je to raditi na suncu, jer sunčevi zraci takođe mogu dezinfikovati odeću i obuću. U slučaju kišnog vremena, potrudite se da veš osušite na suvom, provetrenom mestu, izbegavajući kontakt sa zemljom.

Upotreba vreća za pranje – Ako kampujete na duže vreme, može vam pomoći specijalna vreća za pranje odeće koja vam omogućava da operete stvari bez potrebe za korišćenjem mnogo vode ili deterdženta. Ove vreće su jednostavne za upotrebu i ekološke.

Na ovaj način možete održati vašu opremu, obuću i odeću u dobrom stanju, i to bez potrebe za previše vode ili složenih veština pranja. Pored toga, ove mere pomoći će vam da se osećate sveže i udobno tokom celog boravka u prirodi.

Higijena na kampovanju kao ključ za prijatno i sigurno kampovanje

Kampovanje je prelepo iskustvo koje omogućava potpuni beg od svakodnevnice i povezivanje s prirodom. Međutim, održavanje higijene ne mora biti komplikovano ni zahtevno – uz dobru pripremu i odgovarajuće proizvode, možete uživati u avanturi bez kompromisa po pitanju čistoće i udobnosti.

Primenjujući ovih pet praktičnih saveta, vaš boravak u prirodi biće prijatan, siguran i ekološki odgovoran. Spakujte sve što vam je potrebno, planirajte unapred i uživajte u nezaboravnim trenucima pod otvorenim nebom!

Slični članci