Tara, planinska lepotica zapadne Srbije, poznata je po svojim gustim šumama, kristalno čistim rekama i spektakularnim vidikovcima koji pružaju panoramske poglede na netaknutu prirodu. Bilo da ste zaljubljenik u fotografiju, ljubitelj pešačenja ili jednostavno tražite mesto za beg od svakodnevice, vidikovci na Tari nude nezaboravne prizore.
Ovi vidikovci su prava atrakcija za sve koji žele da uživaju u pogledu na kanjon Drine, jezero Zaovine, guste šumske proplanke i planinske vrhove. Uz dobro obeležene staze i lako pristupačne tačke, poseta ovim vidikovcima predstavlja savršenu kombinaciju avanture i opuštanja.
U nastavku donosimo top 11 najlepših vidikovaca na Tari, pažljivo odabranih i poređanih abecednim redom, sa detaljnim informacijama o tome kako do njih, šta očekivati i koji su najbolji momenti za posetu.
🌄 Sadržaj: Vidikovci na Tari
-
Janjač – Vidikovac sa pogledom na Višegrad i Zaovinsko jezero
-
Sjenič – Najviši vidikovac na Tari sa panoramskom osmatračnicom
-
Sokolarica – Vidikovac sa pogledom na klisuru Rače i stanište surih orlova
Banjska stena – Kraljica vidikovaca na Tari
Banjska stena je jedan od najpoznatijih i najposećenijih vidikovaca na planini Tari. Nalazi se na visini od 1065 metara i pruža spektakularan pogled na jezero Perućac, kanjon reke Drine i područje Osata u Bosni i Hercegovini. Ovaj vidikovac je prava turistička atrakcija i jedno od najlepših mesta za fotografisanje na čitavoj Tari.

🗺️ Kako doći do Banjske stene?
Lokacija: Nacionalni park Tara, iznad Perućca.
Pristup: Asfaltni put vodi do parkinga u blizini vidikovca. Od parkinga sledi pešačka staza kroz gustu šumu, duga oko 1,5 km (15-20 minuta lagane šetnje).
Označene staze: Staza je dobro obeležena i pogodna za sve uzraste.
Saveti: Preporučuje se udobna obuća i voda, jer staza može biti klizava nakon kiše.
Šta očekivati na Banjskoj steni?
Jednom kada stignete na vidikovac, dočekaće vas panorama koja ostavlja bez daha. Pogled se prostire na plavetnilo jezera Perućac, smaragdno zelenu Drinu i visoke planinske vrhove Bosne. Na samoj platformi nalazi se durbin koji omogućava detaljno posmatranje okoline, pa možete uživati u svakom detalju prirodnog pejzaža.
Jedna od najvećih čari Banjske stene je zalazak sunca. Tokom večernjih sati, sunčeva svetlost preliva se preko vode i planinskih vrhova, stvarajući paletu boja od zlatne do purpurne. Ovaj prizor je pravi raj za fotografe i ljubitelje prirode, a mnogi turisti dolaze upravo u to vreme kako bi doživeli magični trenutak.
Istorijski značaj
Naziv „Banjska stena“ potiče od Banjskog vrela – kraškog izvora sa konstantnom temperaturom od 4°C, koji se nalazio u ovom području pre izgradnje jezera Perućac. Kada je jezero napravljeno, vrelo je potopljeno, ali je naziv ostao kao podsetnik na prirodno bogatstvo ovog kraja.
Ispod vidikovca nalazi se i Banjsko točilo – sipar dužine oko 1300 metara. U 19. veku, točilo je korišćeno za transport drveta do reke Drine, čime je ovaj deo planine imao značajnu ulogu u lokalnoj privredi. Danas, Banjska stena nosi i istorijski i prirodni značaj, povezujući prošlost sa sadašnjošću.
Ekološki aspekt
Banjska stena se nalazi u strogo zaštićenom području Nacionalnog parka Tara. Da bi priroda ostala netaknuta, posetioci su dužni da poštuju pravila parka. To podrazumeva zabranu loženja vatre, odlaganja otpada i ometanja životinjskog sveta. Staza je uređena i očuvana zahvaljujući naporima uprave parka i volontera koji redovno čiste i održavaju ovu atrakciju.
Planinari i posetioci se podstiču da nose sa sobom kese za otpatke, da ne beru biljke i da se kreću označenim stazama kako bi se očuvala prirodna ravnoteža.
Saveti za posetioce
Da biste u potpunosti uživali u čarima Banjske stene, preporučuje se da posetu planirate ujutro ili uveče. Tokom zlatnog sata – neposredno nakon izlaska ili pre zalaska sunca – svetlost je mekana i boje su živopisne, što čini prizor još upečatljivijim.
Praktični saveti:
- Ponesite udobnu obuću, jer šumska staza može biti klizava posle kiše.
- Uvek imajte vodu i nešto za užinu, posebno ako planirate duži boravak.
- Ako imate fotoaparat, obavezno ga ponesite – kadrovi su impresivni čak i bez dodatne opreme.
- Za one koji planiraju piknik, na platformi su postavljene klupe, ali ponesite podlogu ili prostirku za dodatnu udobnost.
Banjska stena predstavlja spoj prirodnih lepota, istorijskih priča i prijatnog ambijenta za opuštanje. Smeštena u srcu Nacionalnog parka Tara, ovaj vidikovac je pravi dragulj planine, omiljen među posetiocima tokom cele godine. Bilo da dolazite zbog spektakularnih pogleda ili zbog uživanja u tišini prirode, Banjska stena pruža nezaboravno iskustvo.
Bilješka stena – Čarobni zalazak sunca
Bilješka stena je jedan od onih vidikovaca na Tari koji očarava posetioce svojim neobičnim izgledom i prelepim panoramama. Smeštena na visini od oko 1200 metara, ovaj vidikovac pruža fantastičan pogled na dolinu Rastišta, jezero Perućac i okolna brda. Posebno je popularan među ljubiteljima fotografije zbog čarobnih zalazaka sunca, kada se ceo krajolik preliva toplim bojama.

🗺️ Kako doći do Bilješke stene?
Bilješka stena se nalazi u Nacionalnom parku Tara, u blizini sela Rastište. Do vidikovca se stiže kombinacijom vožnje i pešačenja.
Lokacija: 12 km od Mitrovca, putem preko Rastišta.
Pristup: Put je delimično asfaltiran, a zatim prelazi u makadam. Parking se nalazi na kraju makadamskog puta. Od parkinga vodi planinarska staza kroz šumovitu oblast, sa usponom od oko 30 minuta.
Staze: Najkraća i najlakša ruta kreće iz pravca Rastišta, a staza je označena drvenim putokazima.
Šta očekivati na Bilješkoj steni?
Bilješka stena je poznata po tome što pruža pogled na više prirodnih lepota odjednom. Sa jedne strane vidite Perućac, dok se sa druge strane prostire gusta šuma Tare. Ono što ovaj vidikovac izdvaja su zalasci sunca koji ovde izgledaju gotovo nestvarno – sunčeva svetlost boji nebo u zlatne i crvene nijanse, reflektujući se na vodi i stvarajući magičnu atmosferu.
Na samom vidikovcu nema dodatnih sadržaja, ali je prostor dovoljno širok za grupu ljudi, što ga čini pogodnim za planinarske ture i grupne posete. Ponesite prostirku ili stolicu za uživanje u pogledu i obavezno planirajte duži boravak, jer je zalazak sunca prizor koji se ne propušta.
Ptice koje nikad ne polete – Filmska atrakcija u blizini
U neposrednoj blizini Bilješke stene nalazi se autentična brvnara iz domaćeg filma „Ptice koje nikad ne polete“. Ova mala drvena koliba sagrađena je za potrebe snimanja filma i danas predstavlja pravu atrakciju za posetioce.
Brvnara je smeštena u gustoj šumi, okružena visokim stablima i prirodnim proplancima, stvarajući utisak izolovanosti i mira. Iako nije namenjena za smeštaj, posetioci mogu da zavire unutra i osete atmosferu filma.
- Kako doći: Brvnara se nalazi na istoj stazi koja vodi do Bilješke stene, pa je lako možete posetiti tokom iste ture.
- Zanimljivost: Nakon snimanja filma, brvnara je ostala netaknuta, kao mali muzejski eksponat pod vedrim nebom.
- Fotografski savet: Ova koliba je omiljena za fotografe zbog svog rustičnog izgleda i prirodnog okruženja.
View this post on Instagramz
A post shared by Jovan Čavić | Zgrabi Vikend | smeštaj i vikend putovanja (@zgrabivikend)
Poseta ovoj brvnari pruža dodatnu vrednost svakome ko istražuje Bilješku stenu, jer povezuje prirodnu lepotu Tare sa kulturnom baštinom i domaćom kinematografijom.
Ekološki aspekt
Bilješka stena je deo strogo zaštićenog područja Nacionalnog parka Tara. Posetioci se mole da poštuju pravila parka i da sa sobom ponesu sve što donesu, kako bi priroda ostala čista i netaknuta. Uprava parka redovno apeluje na planinare da koriste označene staze i ne ometaju životinjski svet.
Planinari i posetioci se podstiču da nose kese za otpatke, da ne beru biljke i da se kreću označenim stazama kako bi se očuvala prirodna ravnoteža.
Saveti za posetioce
- Fotografija: Da biste uhvatili najbolji kadar, popnite se na manju uzvišicu pored stene. Odavde ćete dobiti širi ugao i dubinu pejzaža.
- Oprema: Obavezno ponesite udobnu obuću i zaštitu od sunca, jer tokom leta temperature mogu biti visoke.
- Sigurnost: Zbog nepravilnih oblika stene, pazite gde gazite, posebno tokom jutarnje rose ili nakon kiše.
- Najbolje vreme za posetu: U sumrak, kada svetlost čini pejzaž nestvarno lepim.
- Obilazak brvnare: Iskoristite priliku da posetite brvnaru „Ptice koje nikad ne polete“ i napravite autentične fotografije.
Bilješka stena nije samo mesto sa spektakularnim pogledom već i kutak gde se spajaju priroda i kultura. Vidikovac pruža priliku za uživanje u netaknutoj prirodi Tare, dok brvnara iz filma dodaje posebnu notu nostalgičnog šarma. Posetom ovom mestu doživljavate i prirodni i kulturni aspekt Tare, čineći vaš izlet nezaboravnim.
Dujin breg – Skriveni dragulj iznad Rastišta
Vidikovac Dujin breg je jedan od manje poznatih, ali izuzetno slikovitih vidikovaca na Tari, smešten iznad sela Rastište, na vrhu zaseoka Požari. Iako neuređen i bez zaštitne ograde, ovaj vidikovac pruža spektakularan pogled na jezero Perućac, reku Drinu do Bajine Bašte, selo Rastište, kao i padine Tare prema Aluzi, Predovom Krstu i Mitrovcu.
🗺️ Kako doći do Dujinog brega?
Lokacija: Nacionalni park Tara, iznad sela Rastište, u zaseoku Požari.
Pristup: Do vidikovca vodi makadamski put koji se penje iznad sela Rastište. Put je prohodan za većinu vozila, ali se preporučuje oprez zbog neuređenog terena. Završni deo puta zahteva pešačenje kroz šumski predeo, što dodatno doprinosi avanturističkom duhu posete ovom mestu.
Staze: Staza nije posebno obeležena, pa se preporučuje upotreba navigacije ili vodiča. Deo staze vodi kroz gustu šumu, a završni deo ima blaži uspon.
Saveti: Preporučuje se udobna obuća, dovoljna količina vode i hrana, jer u okolini nema prodavnica ili ugostiteljskih objekata.
Šta očekivati na Dujinom bregu?
Sa Dujinog brega se pruža nesmetan panoramski pogled na više prirodnih celina. Vidikovac se nalazi na prirodnoj steni bez dodatnih uređenja, što ga čini autentičnim mestom za sve one koji traže netaknutu prirodu.
Pogled se prostire na:
- Jezero Perućac, koje se s visine vidi kao smaragdna površina uokvirena šumom.
- Rekom Drinom koja se prostire u daljini, prateći vijugavu dolinu.
- Selo Rastište koje se vidi u podnožju, sa svojim karakterističnim planinskim kućama.
- Padine Tare koje se protežu ka Aluzi, Predovom Krstu i Mitrovcu, čineći prirodni amfiteatar.
Dujin breg je posebno atraktivan tokom jutarnjih i večernjih sati kada se sunčevi zraci probijaju kroz šumu i osvetljavaju površinu jezera Perućac. Zalazak sunca ovde stvara jedinstven prizor jer se svetlost reflektuje na vodi, a dolina je preplavljena toplim nijansama crvene i zlatne.
Ekološki aspekt
Dujin breg se nalazi u zaštićenom području Nacionalnog parka Tara. Uprava parka apeluje na posetioce da ne ostavljaju otpad i da se ponašaju odgovorno prema prirodi. Zbog divljine i nepristupačnosti, ovaj vidikovac zadržava svoju autentičnu lepotu i prirodnu netaknutost.
Posetioci se podstiču da poštuju pravila parka, da se kreću označenim stazama i da sa sobom ponesu sav otpad. Loženje vatre je strogo zabranjeno, kao i ometanje životinja.
Saveti za posetioce
- Fotografija: Za najbolje snimke koristite širokougaoni objektiv kako biste obuhvatili panoramu jezera i reke.
- Oprema: Ponesite planinarske štapove zbog neravnog terena i čvrstu obuću.
- Sigurnost: Budući da nema zaštitne ograde, posebno pazite prilikom kretanja po ivici stene.
- Najbolje vreme za posetu: Jutarnji sati kada je svetlost mekana, ili predveče kada zalazak obasjava površinu jezera.
Dujin breg je pravi izbor za ljubitelje autentične prirode i avanturističkog duha. Iako nije lako dostupan, pogled sa ovog vidikovca vredan je svakog koraka. Uživanje u osami i panoramskom pogledu na Drinu i Perućac pruža osećaj slobode i povezanosti sa prirodom.
Crnjeskovo – Vidikovac sa pogledom na klisuru Rače
Vidikovac Crnjeskovo se nalazi na planini Tari, na visini od 1035 metara, i pruža spektakularan pogled na klisuru reke Rače, Bajinu Baštu i okolne planinske vrhove. Ovaj vidikovac je lako dostupan i idealan za kratke šetnje i uživanje u prirodi.

🗺️ Kako doći do Crnjeskova?
Lokacija: Nacionalni park Tara, na visini od 1035 metara, u blizini Kaluđerskih Bara.
Pristup: Makadamski put vodi do Manastirskih stanova na Barovom brdu, a zatim sledi pešačka staza kroz šumu.
Označene staze: Staza je dobro obeležena i pogodna za sve uzraste. Šetnja traje oko 15 minuta laganim hodom.
Saveti: Preporučuje se udobna obuća i zaštita od sunca, jer staza nije potpuno zasenčena.
Šta očekivati na Crnjeskovu?
Vidikovac Crnjeskovo se ističe svojim položajem na uskoj i isturenoj steni, sa ravnim vrhom na kojem se nalaze zaštitna ograda i klupe za odmor. Posetioci ovde mogu uživati u nesmetanom pogledu na klisuru reke Rače, planinske vrhove Sokolinu i Gradinu, stenu Krstaču sa metalnim krstom, kao i na Bajinu Baštu koja se vidi u daljini.
Ovo mesto je idealno za opuštanje i uživanje u prirodi, posebno tokom jutra kada je vazduh svež i čist. Tokom sunčanih dana, pogled seže daleko i omogućava posmatranje detalja okolnog pejzaža.
Prirodni i kulturni značaj
U blizini vidikovca Crnjeskovo nalazi se Prirodni rezervat Klisura Rače, poznat po bogatoj flori i fauni. Ova oblast je dom mnogim pticama grabljivicama, kao i zaštićenom mrkom medvedu.
Manastir Rača, zadužbina kralja Dragutina Nemanjića iz 13. veka, nalazi se u podnožju vidikovca. Ovaj manastir je tokom 17. veka bio važan prepisivački centar. Zanimljivo je da su monasi u pećinama ispod stene Krstače skrivali knjige tokom turskih pohoda, čuvajući tako kulturno nasleđe ovog kraja.

Ekološki aspekt
Vidikovac Crnjeskovo se nalazi u zaštićenom području Nacionalnog parka Tara. Posetioci su dužni da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada. Uprava parka redovno apeluje na posetioce da koriste označene staze i ne ometaju životinjski svet.
Saveti za posetioce
- Fotografija: Najbolje fotografije možete napraviti sa klupa postavljenih na vidikovcu, jer one pružaju stabilnu platformu za kameru.
- Oprema: Obavezno ponesite vodu i laganu jaknu, jer se temperatura može naglo promeniti zbog nadmorske visine.
- Najbolje vreme za posetu: Jutro i podne – tada je vidljivost najveća i svetlost pogodna za fotografisanje.
- Sigurnost: Iako je staza bezbedna, pažljivo se krećite po vidikovcu jer je stena uska i vetrovita.
Crnjeskovo je pravi izbor za sve koji žele da dožive spektakularan pogled na kanjon reke Rače i okolne planinske masive. Spoj prirodne lepote i istorijskog značaja čini ovaj vidikovac jednim od najposećenijih na Tari. Uživanje u tišini prirode i svežem vazduhu garantuje poseban doživljaj, bilo da ste ljubitelj planinarenja ili fotografije.
Janjač – Vidikovac sa pogledom na Višegrad i Zaovinsko jezero
Vidikovac Janjač, smešten na jednom od najviših vrhova Nacionalnog parka Tara, na nadmorskoj visini od 1473 metra, pruža spektakularan panoramski pogled na grad Višegrad, reku Drinu i Zaovinsko jezero. Ovaj vidikovac je idealan za ljubitelje prirode i fotografije koji žele da uživaju u netaknutoj prirodi i miru planine.
🗺️ Kako doći do Janjača?
Lokacija: Nacionalni park Tara, iznad sela Zaovine, u blizini Gornjih Karaklija.
Pristup: Do vidikovca se može doći laganim pešačenjem od Gornjih Karaklija u Zaovinama. Nedavno je uređen pristupni put, omogućavajući pristup automobilom do neposredne blizine vrha, osim tokom zimskih uslova.
Označene staze: Pešačka staza je jasno obeležena signalizacijom, čineći uspon bezbednim i prijatnim. Uspon traje oko 20 minuta kroz šumski ambijent.
Saveti: Preporučuje se nošenje udobne obuće, dovoljno vode i lagane užine, posebno tokom toplijih meseci.
Šta očekivati na Janjaču?
Sa vrha Janjača pruža se veličanstven panoramski pogled koji obuhvata grad Višegrad, reku Drinu i Zaovinsko jezero. Ovaj vidikovac je posebno atraktivan za fotografe i ljubitelje prirode zbog svoje visine i pozicije. Ukoliko imate sreće, možete čak i videti čuvenu ćupriju na Drini Mehmed-paše Sokolovića, koju je opisao nobelovac Ivo Andrić.
Prirodni i kulturni značaj
Vidikovac Janjač se nalazi na samoj granici Srbije i Republike Srpske, pružajući pogled na različite prirodne i kulturne znamenitosti. Ova lokacija je idealna za one koji žele da istraže bogatstvo flore i faune Nacionalnog parka Tara, kao i da se upoznaju sa istorijskim i kulturnim nasleđem ovog kraja.
Ekološki aspekt
Kao deo Nacionalnog parka Tara, vidikovac Janjač se nalazi u zaštićenom području. Posetioci su dužni da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada. Staza je uređena i očuvana zahvaljujući naporima uprave parka i volontera koji redovno čiste i održavaju ovu atrakciju.
Saveti za posetioce
- Fotografija: Najbolje fotografije možete napraviti tokom zlatnog sata – neposredno nakon izlaska ili pre zalaska sunca.
- Oprema: Ponesite udobnu obuću, zaštitu od sunca i dovoljno vode.
- Sigurnost: Staza je pogodna za sve uzraste, ali se preporučuje oprez tokom kišnih dana zbog mogućeg klizanja.
Vidikovac Janjač je idealno mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u netaknutoj prirodi i spektakularnim pogledima koje pruža planina Tara.
Kozja stena – Divlji dragulj Tare za iskusne avanturiste
Kozja stena je jedan od onih vidikovaca na Tari koji ostaje skriven od većine turista, ali pruža spektakularan pogled na kanjon reke Drine, jezero Perućac i područje Osata u Bosni i Hercegovini. Nalazi se na nadmorskoj visini od 962 metra i uzdiže se oko 700 metara iznad reke Drine.

🗺️ Kako doći do Kozje stene?
Lokacija: Nacionalni park Tara, oko 3 km severno od Mitrovca, iznad puta Perućac–Mitrovac.
Pristup: Do vidikovca se može doći automobilom do podnožja, odakle je potrebno nastaviti peške. Staza koja vodi do vidikovca nije posebno obeležena, pa je potrebno osloniti se na sopstvene sposobnosti snalaženja u prirodi.
Saveti: Preporučuje se nošenje udobne obuće, dovoljne količine vode i opreme za navigaciju (GPS uređaj ili mapa), jer staza nije jasno obeležena.
Šta očekivati na Kozjoj steni?
Vidikovac Kozja stena pruža impresivan pogled na kanjon reke Drine, jezero Perućac i područje Osata u Bosni i Hercegovini. Iako se često meša sa Banjskom stenom zbog sličnosti u pogledu, Kozja stena je manje poznata i manje posećena, što je čini idealnom za one koji traže mir i tišinu u prirodi. Međutim, treba napomenuti da vidikovac nije zaštićen ogradom i ne postoji dodatna oprema, pa je potrebna dodatna pažnja prilikom posete.
Prirodni i kulturni značaj
Ispod vidikovca nalazi se Kozja pećina, čiji ulaz se nalazi na oko 40 metara ispod vidikovca. Pristup pećini nije uređen, a staza do nje nije jasno obeležena, pa se preporučuje oprez prilikom pokušaja obilaska.
Ekološki aspekt
Kozja stena se nalazi u zaštićenom području Nacionalnog parka Tara. Posetioci su dužni da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada. Staza nije uređena, pa se preporučuje dodatna pažnja kako bi se očuvala prirodna ravnoteža.
Saveti za posetioce
- Oprema: Ponesite udobnu obuću, zaštitu od sunca, dovoljno vode i opremu za navigaciju.
- Sigurnost: Vidikovac nije zaštićen ogradom, pa je potrebna dodatna pažnja prilikom posete.
- Najbolje vreme za posetu: Jutarnji sati pružaju najbolju vidljivost i prijatne temperature za pešačenje.
Kozja stena je idealno mesto za iskusne planinare i ljubitelje prirode koji žele da istraže manje poznate, ali jednako impresivne delove Nacionalnog parka Tara. Iako zahteva dodatnu pripremu i oprez, poseta ovom vidikovcu pruža jedinstveno iskustvo i nezaboravne poglede na prirodne lepote ovog kraja.
Osluša – Porodični vidikovac sa pogledom na Drinu
Vidikovac Osluša je jedan od najpristupačnijih i najlepših vidikovaca na Tari, idealan za porodice, rekreativce i ljubitelje prirode. Nalazi se na tzv. Ravnoj Tari, na visini od oko 950 metara, i pruža panoramski pogled na reku Drinu, Bajinu Baštu i okolne planinske vrhove. Zbog svoje blage konfiguracije i sadržaja, omiljena je destinacija za porodične izlete i lagane šetnje.
Osluša je popularna ne samo zbog svog prelepog pogleda već i zbog lakoće pristupa i infrastrukture. Uređen plato sa drvenom nadstrešnicom, klupama, stolovima i informativnim tablama čini ga pravim mestom za opuštanje i uživanje u prirodi. Osluša je takođe poznata po poletištu za paraglajdere, što ga čini atraktivnim za avanturiste i ljubitelje adrenalina.

🗺️ Kako doći do Osluše?
- Lokacija: Nacionalni park Tara, oko 8 km od Mitrovca.
- Pristup: Od Mitrovca se vozi 6 km asfaltiranim putem ka Kaluđerskim Barama, zatim se skreće levo na makadamski put i nakon 2 km stiže se do vidikovca.
- Označene staze: Staza je lako prohodna i pogodna za sve uzraste.
- Saveti: Preporučuje se udobna obuća i voda, posebno tokom toplijih dana.
Šta očekivati na Osluši?
Vidikovac Osluša se ističe prostranošću i udobnošću, što ga čini idealnim mestom za duži boravak u prirodi. Drvena nadstrešnica sa stolovima i klupama omogućava posetiocima da se odmore, naprave piknik ili jednostavno uživaju u pogledu.
Panoramski pogled sa Osluše obuhvata:
- Rekom Drinom i njenim meandrima, koji se prostiru kroz dolinu.
- Bajinu Baštu, čiji se obrisi jasno vide sa vidikovca.
- Planinske vrhove Bosne, koji stvaraju prepoznatljivu siluetu na horizontu.
- Gustu četinarsku šumu koja se prostire sve do same ivice vidikovca.
Tokom sunčanih dana, vidljivost je izuzetna, a zalazak sunca je pravi spektakl boja koje se reflektuju na površini Drine. Zbog položaja, Osluša je podjednako atraktivna i ujutru i uveče, ali najlepši prizori su svakako predveče, kada je svetlost mekša i prijatnija za oči.
Poletište za paraglajdere
Jedna od posebnih atrakcija Osluše je poletište za paraglajdere, koje se nalazi u neposrednoj blizini vidikovca. Zbog idealne konfiguracije terena i visinske razlike, ovo mesto je među najcenjenijim lokacijama za paraglajding na Tari.
Blaga strmina i otvoren prostor koji omogućavaju lagan početak leta čine ovo mesto idealnim za ovakav tip letnjih aktivnosti. Najpopularnije vreme za paraglajding je tokom proleća i jeseni kada su vremenski uslovi stabilni. Lokalni klubovi i paraglajding udruženja često organizuju letove za posetioce.
Prirodni i kulturni značaj
Osluša se nalazi na području Ravne Tare, koje je poznato po blagim visoravnima i bogatom biljnim pokrivaču. Četinari, visoka trava i sezonsko cveće krase ovaj deo planine, a tokom leta može se videti veliki broj leptira i planinskih ptica.
Pored prirodnih lepota, Osluša ima i značaj u kontekstu lokalnog turizma. Njena lakoća pristupa i uređenost čine je pogodnom za turističke grupe, školske ekskurzije i individualne posete.
Ekološki aspekt
Kao deo Nacionalnog parka Tara, Osluša se nalazi u zaštićenom području. Posetioci su dužni da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada.
Saveti za posetioce
- Oprema: Ponesite udobnu obuću, zaštitu od sunca i dovoljno vode.
- Najbolje vreme za posetu: Jutarnji i večernji sati pružaju najlepše svetlosne uslove za fotografisanje.
- Dodatne aktivnosti: Uživajte u pikniku, posmatranju ptica ili jednostavno se opustite u tišini prirode.
Vidikovac Osluša predstavlja pravi mali raj za ljubitelje prirode i porodice koje žele da uživaju u opuštenom ambijentu. Zahvaljujući svojoj prostranosti i uređenošću, Osluša je jedno od najpristupačnijih i najomiljenijih izletišta na Tari. Bilo da ste u potrazi za avanturom ili jednostavno želite da predahnete uz spektakularan pogled na Drinu, ovaj vidikovac pruža sve što vam treba za savršen izlet.
Sjenič – Najviši vidikovac na Tari sa panoramskom osmatračnicom
Vidikovac Sjenič, smešten na Crnom vrhu u zapadnom delu Nacionalnog parka Tara, predstavlja najviši vidikovac na planini, na nadmorskoj visini od 1.444 metra. Ovaj vidikovac je poznat po svojoj 12 metara visokoj drvenoj osmatračnici, koja služi i kao protivpožarna osmatračnica i kao platforma za panoramsko razgledanje parka.
🗺️ Kako doći do Sjeniča?
Lokacija: Crni vrh, 5,5 km južno od Predovog krsta, Nacionalni park Tara.
Pristup: Do vidikovca se dolazi makadamskim putem, a zatim se pešači 100 metara od šumskog puta do same osmatračnice.
Staza: Staza je pogodna za planinare i ljubitelje prirode, ali se preporučuje nošenje udobne obuće i dovoljne količine vode.
Šta očekivati na Sjeniču?
Sjenič se ponosi svojom visokom drvenom osmatračnicom koja pruža jedinstven pogled na različite prirodne i geografske celine Tare. Sa platforme na vrhu, posetioci mogu uživati u neometanom pogledu na klisuru reke Dervente, čije strme litice i zelene padine izgledaju posebno impresivno kada su obasjane jutarnjim suncem.
Takođe, pogled se pruža na jezero Perućac, čija mirna površina kontrastira oštroj divljini okolnih planinskih vrhova. U daljini se mogu nazreti i obrisi rezervata Crvene Stene, gde raste retka Pančićeva omorika, karakteristična po svojoj vitkoj građi i tamnozelenoj boji. Na vidikovcu se nalaze informativne table koje pružaju korisne podatke o biljnim i životinjskim vrstama koje naseljavaju ovo područje.
Posebna atrakcija su pogledi ka selima Rastište i Aluge, koja se vide kao male tačke u daljini, okružene gustim šumama i planinskim livadama. U vedrim danima, horizont je gotovo beskrajan, a svetlost zalaska sunca pretvara čitav pejzaž u čarobnu paletu crvenih, zlatnih i ljubičastih nijansi.
Prirodni i kulturni značaj
Sjenič se nalazi u blizini rezervata „Bilo“ i „Ljuti breg“, koji su poznati po svojim mešovitim šumama omorike, jele, smrče, crnog bora, bukve, jasike i breze. Ova vegetacija doprinosi raznolikosti pejzaža i stvara prirodni okvir koji dodatno pojačava impresiju kada se pogleda sa osmatračnice.
Blizina rezervata Crvene Stene doprinosi ekološkom značaju ovog mesta, jer je to jedno od retkih staništa Pančićeve omorike, endemične vrste koja opstaje uprkos izazovnim klimatskim uslovima. Na putu do vidikovca mogu se videti brojne šumske životinje, a tokom proleća i jeseni često se čuje pevanje ptica koje obitavaju u krošnjama.
Ekološki aspekt
Kao deo Nacionalnog parka Tara, vidikovac Sjenič se nalazi u zaštićenom području. Posetioci su dužni da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada.
Saveti za posetioce
- Oprema: Preporučuje se nošenje udobne obuće, zaštite od sunca i dovoljne količine vode.
- Najbolje vreme za posetu: Jutarnji i večernji sati pružaju najlepše svetlosne uslove za fotografisanje.
- Dodatne aktivnosti: Uživajte u posmatranju ptica, planinarenju ili jednostavno se opustite u tišini prirode.
Vidikovac Sjenič je idealno mesto za one koji žele da dožive netaknutu prirodu Tare sa najviše tačke. Njegova osmatračnica pruža jedinstven pogled na okolne prirodne lepote, čineći ga nezaobilaznom destinacijom za sve ljubitelje prirode i fotografije.
Sokolarica – Vidikovac sa pogledom na klisuru Rače i stanište surih orlova
Vidikovac Sokolarica je jedan od skrivenih dragulja Nacionalnog parka Tara, smešten na obodu visoravni Sokolina, na nadmorskoj visini od 990 metara. Iako manje poznat od Banjske stene, Sokolarica nudi jedinstven panoramski pogled na klisuru reke Rače, okolne stene, Crnjeskovo, Kaluđerske Bare i Krstastu stenu. Ovaj vidikovac je deo rezervata „Klisura Rače“, poznatog po bogatom biljnim i životinjskom svetu, uključujući staništa surih orlova koji se gnezde na liticama Sokolarice.
🗺️ Kako doći do Sokolarice?
Lokacija: Vidikovac se nalazi na oko 1,5 km od centra naselja Sokolina na Tari.
Pristup: Do vidikovca se može stići pešice ili automobilom, zahvaljujući povoljnom terenu i dobro obeleženim stazama. Put je pogodan i za početnike u planinarenju.
Staze: Staza do vidikovca je obeležena informativnim tablama, a na samom vidikovcu se nalaze klupa i zaštitna ograda, omogućavajući posetiocima da bezbedno uživaju u pogled.
Šta očekivati na Sokolarici?
Sa Sokolarice se pruža veličanstven pogled na klisuru reke Rače, oštre okolne stene, Crnjeskovo, Kaluđerske Bare i Krstastu stenu. Vidikovac je posebno atraktivan tokom dana kada je nebo vedro, jer tada posetioci mogu uživati u neverovatnim prizorima prirode. Zbog svoje lokacije i visine, Sokolarica je idealna za posmatranje ptica, posebno surih orlova koji se gnezde na liticama u blizini.
Ekološki aspekt
Sokolarica se nalazi u zaštićenom području Nacionalnog parka Tara, unutar rezervata „Klisura Rače“. Ovo područje je poznato po bogatom biljnim i životinjskom svetu, uključujući staništa surih orlova. Posetioci su dužni da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža i staništa retkih vrsta.
Saveti za posetioce
- Oprema: Preporučuje se nošenje udobne obuće i zaštite od sunca, jer staza može biti klizava nakon kiše.
- Najbolje vreme za posetu: Proleće i jesen su idealni za posetu zbog prijatnih temperatura i bogatih boja prirode.
- Fotografija: Za najbolje fotografije, posetite vidikovac tokom zlatnog sata – neposredno nakon izlaska ili pre zalaska sunca.
Sokolarica je idealna destinacija za ljubitelje prirode, planinare početnike i sve one koji žele da uživaju u spektakularnim pogledima bez velikih gužvi. Blizina naselja Sokolina i pristupačnost čine ovaj vidikovac savršenim mestom za jednodnevni izlet ili kratku šetnju u prirodi.
Zelenika – Moderna oaza sa pogledom na Drinu
Vidikovac Zelenika, otvoren 2022. godine, predstavlja jednu od najnovijih atrakcija Nacionalnog parka Tara. Smešten na nadmorskoj visini od 550 metara, ovaj vidikovac pruža spektakularan pogled na reku Drinu, jezero Perućac i naselje Perućac, dok se u daljini nazire i Bajina Bašta. Naziv „Zelenika“ potiče od starog imena koje su meštani koristili za Drinu, dodajući ovom mestu dodatnu kulturnu vrednost.

🗺️ Kako doći do Zelenike?
Lokacija: Vidikovac se nalazi pored puta koji vodi od Perućca ka Mitrovcu na Tari, što ga čini lako dostupnim za posetioce.
Pristup: Do vidikovca se može doći automobilom, s obzirom na njegovu blizinu glavnog puta. Parking prostor je obezbeđen u neposrednoj blizini.
Staze: Nema potrebe za planinarenjem ili dugim pešačenjem, što ovaj vidikovac čini idealnim za porodice i starije posetioce.
Šta očekivati na ovom vidikovcu?
Zelenika je pažljivo uređena kako bi posetiocima pružila maksimalan komfor. Na kaskadnom platou postavljeno je šest moderno dizajniranih nadstrešnica sa stolicama, stolovima i ležaljkama, omogućavajući posetiocima da uživaju u pogledu i opuste se u prirodnom okruženju. Drvena ograda obezbeđuje sigurnost, dok informativne table pružaju dodatne informacije o okolini.
Ekološki aspekt
Vidikovac Zelenika je izgrađen u skladu sa principima održivog razvoja, uz poštovanje prirodnog okruženja Nacionalnog parka Tara. Posetioci su podstaknuti da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža i lepotu ovog područja.
Saveti za posetioce
- Oprema: Iako je pristup jednostavan, preporučuje se nošenje udobne obuće i zaštite od sunca, posebno tokom letnjih meseci.
- Najbolje vreme za posetu: Proleće i jesen su idealni za posetu zbog prijatnih temperatura i bogatih boja prirode.
- Fotografija: Vidikovac nudi izvanredne mogućnosti za fotografisanje, posebno tokom zlatnog sata – neposredno nakon izlaska ili pre zalaska sunca.
Zelenika je savršen izbor za one koji žele da uživaju u prirodnim lepotama Tare bez potrebe za dugim pešačenjem ili planinarenjem. Njegova pristupačnost, moderna infrastruktura i prelepi pogledi čine ga idealnim mestom za opuštanje i uživanje u prirodi.
Zmajevac – Autentični vidikovac iznad Zaovina
Vidikovac Zmajevac, smešten u srcu Zaovina na planini Tari, predstavlja skriveni dragulj za ljubitelje netaknute prirode i autentičnih pejzaža. Za razliku od popularnijih i uređenih vidikovaca, Zmajevac nudi sirovu lepotu i mir, idealan za one koji žele da se povežu sa prirodom daleko od turističkih gužvi.
🗺️ Kako doći do Zmajevca?
Lokacija: Vidikovac se nalazi u Zaovinama, uz makadamski put koji povezuje naselja Sekulić i Mokru Goru.
Pristup: Do Zmajevca se dolazi makadamskim putem, koji je prohodan za većinu vozila, ali se preporučuje oprez zbog neuređenog terena.
Staze: Staza nije posebno obeležena, pa se preporučuje upotreba navigacije ili vodiča.
Saveti: Preporučuje se nošenje udobne obuće, dovoljne količine vode i osnovne planinarske opreme. Zbog nedostatka infrastrukture, posetioci treba da budu spremni na osnovne uslove.
Šta očekivati na Zmajevcu?
Sa Zmajevca se pruža predivan pogled na jezero Zaovine i okolne planinske vrhove. Ovaj vidikovac nije uređen, nema klupe ni stolove, što ga čini autentičnim mestom za uživanje u prirodi. U blizini se nalazi Tićkova česma, mesto za odmor i piknik koje su napravili i održavaju lovci u čast svog člana.
Ekološki aspekt
Zmajevac se nalazi u zaštićenom području Nacionalnog parka Tara. Posetioci su dužni da poštuju pravila parka, uključujući zabranu loženja vatre i odlaganja otpada, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža i lepotu ovog područja.
Saveti za posetioce
- Oprema: Preporučuje se nošenje udobne planinarske obuće, zaštite od sunca i dovoljne količine vode.
- Najbolje vreme za posetu: Proleće i jesen su idealni za posetu zbog prijatnih temperatura i bogatih boja prirode.
- Fotografija: Vidikovac nudi izvanredne mogućnosti za fotografisanje, posebno tokom zlatnog sata – neposredno nakon izlaska ili pre zalaska sunca.
Zmajevac je destinacija koja pruža autentično planinarsko iskustvo i spektakularne poglede na prirodne lepote Tare. Za one koji traže mir, tišinu i netaknutu prirodu, ovaj vidikovac predstavlja idealno mesto za beg od svakodnevnice i povezivanje sa prirodom.
Možda će vas zanimati
Vidikovci na Tari – Spoj prirodne lepote i avanture
Vidikovci na Tari predstavljaju pravu riznicu prirodnih lepota i impresivnih panorama, pružajući posetiocima nezaboravno iskustvo povezanosti sa divljinom i netaknutom prirodom. Bilo da ste avanturista koji traži adrenalinske uspone ili porodica u potrazi za laganom šetnjom sa pogledom, Tara nudi vidikovce za svakoga.
Prilikom posete, poštujte pravila očuvanja prirode, jer Tara je mnogo više od turističke atrakcije – to je planinska lepotica koja zaslužuje našu pažnju i brigu. Bez obzira na to koji vidikovac odaberete, jedno je sigurno – svaki od njih pruža prizore koji ostaju zauvek urezani u sećanju.