Izletišta Beograd i okolina – 9 predloga za jednodnevni beg iz grada

Kada gradska vreva postane preglasna, a obaveze preguste, najbolji lek često je – priroda. I to ona koja nije daleko. Bilo da tražite mirnu šetnju šumom, pogled s vidikovca, uživanje pored reke ili kutak za porodični roštilj, izletišta u okolini Beograda i njegova okolina nude više nego dovoljno prilika za predah.

Ono što ovaj deo Srbije čini posebnim jeste raznolikost – u krugu od stotinak kilometara nalaze se planine, reke, jezera, vinogradi, istorijski spomenici i rezervati prirode. Ovaj vodič predstavlja pažljivo izabrana izletišta u Srbiji koja su savršena za jednodnevni izlet iz Beograda – bilo da ste solo putnik, zaljubljeni par, aktivna porodica ili vikend hedonista.

U nastavku vas vodimo kroz izletišta u okolini Beograda koje su lako dostupne, sadržajne, a svaka nosi svoju atmosferu. Neka vas inspirišu da krenete već ovog vikenda – jer priroda je bliža nego što mislite.

1. Avala – klasika među izletištima Beograda

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 16 km jugoistočno

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Kampovanje nije dozvoljeno, ali postoje uređene piknik zone, restorani i planinarski dom

🚗 Pristup: Asfaltni put i gradski prevoz (linija 400 sa Trošarine)

Avala
Avala

Avala nije samo planina – ona je uspomena iz detinjstva, školski izlet, prvi pogled kroz dvogled s tornja, miris borove šume i zvuk roštilja u daljini. Kao jedno od najpoznatijih izletišta u Srbiji i nezaobilazna stanica svih koji traže prirodu u blizini grada, Avala nudi mnogo više od obične šetnje.

Smeštena svega dvadesetak minuta vožnje od centra Beograda, Avala je mesto gde se gradski ritam zamenjuje tišinom šume, a beton stazama obraslim mahovinom. Niska planina, pogodna za sve uzraste, spoj je prirodnih lepota i istorijskog nasleđa – dovoljno velika da pruža osećaj slobode, a dovoljno blizu da ne zahteva veliku organizaciju. Upravo zbog toga, ona i jeste među najposećenijim izletištima Beograd ima u svojoj okolini.

Šta sve možeš da vidiš i radiš na Avali

Avala nije destinacija u kojoj se „prosto prošeta“ – to je prostor u kojem možeš provesti ceo dan, a da ti ni u jednom trenutku ne bude dosadno. Bilo da si ljubitelj istorije, prirode, panoramskih pogleda, sporta ili porodičnih piknika, ova planina ima ponešto za svakog.

U nastavku su izdvojene najzanimljivije aktivnosti i atrakcije – poređane po abecednom redu, da ti olakšaju pregled i planiranje.

Aktivnosti za decu i porodicu

U podnožju planine, kao i na nekoliko punktova uz stazu, nalaze se igrališta za decu, tereni za mali fudbal i otvoreni prostori za slobodnu igru. To Avalu čini idealnim mestom za porodične izlete, gde najmlađi mogu da se istrče, a roditelji da uživaju u miru i hladu borove šume.

Avalski toranj – pogled koji ostavlja bez daha

Nezaobilazna stanica svakog posetioca Avale je Avalski toranj – najviša građevina u Srbiji, sa svojih 204 metra. Obnovljen posle NATO bombardovanja, toranj je danas simbol obnovljene snage i pogled u budućnost. Na samom vrhu nalazi se panoramski vidikovac sa kog se vidi ceo Beograd, dolina Dunava, pa čak i obronci Šumadije. Ispod vidikovca smešten je kafić u kojem možete predahnuti uz piće i uživati u pogledu bez gužve.

Pogled iz avalskog tornja
Pogled iz avalskog tornja / izvor: canva.com

Cene ulaznica za vidikovac (122 m):

  • Odrasli: 400 RSD
  • Osnovci, srednjoškolci, studenti i penzioneri: 200 RSD
  • Deca do 7 godina, osobe sa invaliditetom i njihovi pratioci: 1 RSD

Radno vreme:

  • Od 1. aprila do 31. oktobra: 9:00 – 20:00​
  • Od 1. novembra do 31. marta: 9:00 – 18:00​

Roštilj, piknik i opuštanje

Avala nudi više uređenih piknik zona sa stolovima, klupama i mestima za roštilj. Tokom vikenda, ovo su omiljene tačke za okupljanje porodica, rodbine i prijatelja. Bilo da dolaziš s ćebetom i korpom za doručak ili s roštiljem u gepeku – prirodni ambijent i osvežavajući vazduh učiniće da dan bude potpun.

Šumske staze za sve uzraste

Za laganu šetnju, trčanje ili šumski reset – Avala ima brojne, dobro obeležene staze koje vode kroz borove i listopadne šume. Nema strmih uspona ni težih delova, što je čini savršenom i za decu, starije, kao i one koji tek ulaze u svet rekreacije. Ako voliš prirodu, ali ne tražiš izazov – ovo je pravo mesto za tebe.

Spomenik Neznanom junaku – istorija uklesana u kamen

Na najvišem vrhu Avale nalazi se Spomenik Neznanom junaku, impozantno zdanje iz doba Kraljevine Jugoslavije, delo vajara Ivana Meštrovića. Posvećen borcima Prvog svetskog rata, spomenik je okružen statuama žena u narodnim nošnjama, koje simbolizuju narode bivše Jugoslavije. Mesto odiše tišinom i dostojanstvom, i pruža jedan od najlepših pogleda ka jugu Srbije.

Spomenik Neznanom junaku na Avali
Spomenik Neznanom junaku na Avali / izvor: canva.com

Skriveni dragulj: Planinarski dom „Čarapićev Brest“

Mnogi ne znaju da se, svega desetak minuta šetnje od glavne staze, nalazi planinarski dom „Čarapićev Brest“.

Skriven u šumi, ovaj rustični objekat nudi toplu supu, domaći ručak i kaficu na drvenoj terasi u hladu. Legenda kaže da pored doma raste brest koji je posadio vožd Karađorđe, po kome je mesto i dobilo ime.

Savršeno za pauzu, bez gužve.

2. Ada Ciganlija – gradska oaza za sve generacije

📍 Udaljenost od Beograda: Nalazi se u samom gradu, na reci Savi

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Kampovanje nije dozvoljeno, ali postoji veliki izbor smeštaja u okolini

🚗 Pristup: Lako dostupan javnim prevozom, biciklom, peške ili kolima (više parking zona)

Ada Ciganlija
Ada Ciganlija

Ada Ciganlija, često nazivana i „Beogradsko more“, predstavlja jedno od najposećenijih izletišta u Srbiji – ne samo zbog blizine, već i zbog raznovrsnosti sadržaja. Ovo poluostrvo na Savi je već decenijama omiljeno mesto Beograđana koji žele da pobegnu iz betonske svakodnevice, a da zapravo ne napuste grad.

Zahvaljujući uređenoj obali, šetalištima, sportskim terenima i gustim šumama u zaleđu, Ada je postala pravo gradsko izletište – idealno za šetnje, rekreaciju, sunčanje, kupanje, ali i druženje, muziku, pa i romantiku. Kada je leto, Beograd se preseli na Adu.

Šta sve možeš da radiš na Adi Ciganliji

Ako misliš da znaš Adu – verovatno znaš samo njen najprometniji deo. Ispod površine popularnog izletišta krije se čitav svet različitih sadržaja – od adrenalinskih do potpuno zen zona.

Evo kako Ada može da izgleda, u zavisnosti od toga šta tražiš tog dana:

Za najmlađe – igra, smeh i zabava na svakom koraku

Ada je pravi mali grad za decu. Duž cele šetne staze postavljeni su parkovi, tobogani, klackalice i penjalice. Biciklističke i trotinet staze prolaze pored igrališta i hlada, a postoje i zabavni parkovi sa mini-vozićima, penjalicama i „penjalicama“ u formi veštačkih stena.

Avantura i vodeni sportovi

Kajak, veslanje, jedrenje, sup daske, skijanje na vodi – Ada je meka za sve koji vole da se igraju s vodom. Možeš iznajmiti pedalinu, okušati se u wakeboard-u ili jednostavno s mostića gledati kako drugi lete iznad talasa.

Kafići, plaže i hrana na vodi

Pored vode i uz pesak, redom se nižu kafići, roštilji, restorani, beach barovi i sladoledari. Možeš doručkovati na suncu, ručati tik uz obalu, a večeru dočekati s pogledom na zalazak. Nema mnogo mesta u Beogradu gde možeš da jedeš breskvu i piješ kafu dok gledaš labuda.

Rekreativne staze

Ada ima stazu za trčanje i biciklizam dužine 7,7 km, okruženu drvećem i pogledom na jezero. Tu su i tereni za tenis, fudbal, košarku, golf, pa čak i vežbališta na otvorenom.

Zeleni predah i tišina

Ako ti je stalo do mira i hlada, samo pređi na zadnji deo ostrva ili u šumsku zonu iza kafića – tu se nalaze tihe zone sa klupama i stazama, idealne za čitanje, šetnju psa ili popodnevni dremež.

Korisne informacije: radno vreme, cene i saveti

Ulaz: Ada Ciganlija je otvorena za sve posetioce tokom cele godine i ulaz se ne naplaćuje.

Parking: Tokom radnih dana najčešće besplatan. Vikendom i u letnjoj sezoni parking se naplaćuje – cena je između 100 i 200 RSD u zavisnosti od zone i trajanja

Iznajmljivanje sportske opreme (cene su okvirne):

  • Pedaline / sup daske / čamci: od 600 RSD za 30 minuta
  • Bicikli i roleri: od 500 RSD na sat

Wake park (skijanje na vodi):

  • 15 minuta: od 1.500 RSD
  • Dnevna karta: do 5.000 RSD

Adrenalin park (zip line, prepreke): od 800 do 1.200 RSD, u zavisnosti od staze i uzrasta

Radno vreme (varira po sezoni):

Ada kao lokacija je otvorena 24/7, ali:

  • Sportski sadržaji uglavnom rade 10:00–20:00
  • Kafići i restorani: 08:00–23:00, a letnji barovi i do 01:00
  • Wake park i adrenalin park: 10:00–18:00 (od aprila do oktobra)

3. Fruška Gora – jedno od omiljenih izletišta u okolini Beograda

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 95 km severozapadno

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Da – brojne vile, salaši, kampovi i planinarski domovi širom nacionalnog parka. Kampovanje je dozvoljeno na označenim mestima, postoji više kamp zona

🚗 Pristup: Autoput Beograd–Novi Sad do Iriga ili Sremske Kamenice, zatim lokalnim putevima

Fruška Gora
Fruška Gora / izvor: novisad.travel

Fruška Gora je planina koja ne traži plan. Možeš da odeš bez posebnog plana i da završiš na mestu koje pamtiš ceo život – uz domaći bermet, pogled sa vidikovca i mir koji se ne kupuje. Ovo izletište je istovremeno i nacionalni park, i vinska regija, i duhovno utočište.

Nekada ostrvo u Panonskom moru, danas je jedno od omiljenih mesta za bežanje iz Beograda – kako onih koji vole prirodu, tako i onih koji vole tišinu i dobro vino.

Šta sve možeš da radiš na Fruškoj Gori

Fruška Gora nije mesto koje se „pređe“. Ona se otkriva. I uvek ima još jedan manastir, još jedan puteljak, još jedno vino koje nismo probali…

A možda baš u ovim predlozima pronađete idealno mesto za prvomajske praznike.

Pešačke staze

Nacionalni park ima preko 20 uređenih i obeleženih pešačkih staza. Najpoznatije vode ka vidikovcima Popov Čot, Zmajevac, Stražilovo i Iriški venac. Staze su različite dužine i zahtevnosti – neke su idealne za laganu šetnju, dok druge predstavljaju pravi izazov za planinare i bicikliste. Ovde možete detaljno da istražite pešačke staze na Fruškoj Gori.

Fruškogorski manastiri

Na Fruškoj Gori se nalazi više od 15 pravoslavnih manastira, a mnogi od njih su stari i po nekoliko vekova. Grgeteg, Krušedol, Hopovo, Vrdnik i Bešenovo su među najposećenijima. Tiha dvorišta, ikone, zidovi s istorijom – savršeno mesto za one koji vole mir i duhovnost.

Vinarije i domaće gostoprimstvo

Fruška Gora je jedna od najpoznatijih vinskih regija Srbije. U okolini Iriga, Banoštora, Sremskih Karlovaca i Čerevića nalaze se brojne vinarije koje nude degustacije i vođene ture. Bermet i frankovka su lokalni specijaliteti. Cene degustacija se kreću od 500 do 1.000 RSD, u zavisnosti od vinarije.

Vidikovci

Vidikovci Fruške Gore su zaista posebni. Svaka staza na ovoj planini, dovešće vas ne neki od njih. Moj predlog  je da se zaputite put vidikovca Zmajevac, Orlovo Bojište na Popovici ili Duškov vidikovac u Sremskim Karlovcima.

Skriveni dragulj: Jezero Bruje

Skriveno u šumama između Iriga i Vrdnika, ovo malo veštačko jezero je omiljena tačka meštana i poznavalaca Fruške Gore. Mirna voda, klupe u hladu, staza oko jezera i tišina koja prija – savršeno za one koji žele da se sklone iz gužve i pronađu „svoje mesto“.

4. Kosmaj – tišina šume i vetar sa vrha

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 60 km jugoistočno

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Nezvanično moguće kampovanje; u okolini se nalaze privatni apartmani, vikendice i salaši

🚗 Pristup: Najbolje kolima (put preko Sopota); javni prevoz do Sopota, zatim taksi

Kosmaj
Kosmaj / izvor: sopot.org.rs

Kosmaj je možda najmanja planina u Srbiji, ali to ne umanjuje njen značaj ni lepotu. Za mnoge Beograđane, ovo je mesto za predah kad Avala postane previše „gradska“. Na Kosmaju vetar drugačije duva, šume su gušće, a tišina – iskrenija. Planina je posebno popularna među planinarima, biciklistima i onima koji vole da se izgube u šumi i pronađu sebe.

Šta sve možeš da radiš na Kosmaju

Kosmaj ne traži plan ni brzinu – ovde je sve u tempu prirode. Zamišljen za one koji beže od gužve, a traže tišinu, Kosmaj nudi jednostavne, ali dragocene doživljaje. Evo kako može da izgleda tvoj dan na ovoj zelenoj planini:

Šetnje među borovima

Kosmaj ima brojne pešačke i biciklističke staze koje vode kroz guste borove šume i travnate livade. Teren je blag, staze su dobro obeležene i pogodne za sve uzraste. Idealno za vikend šetnju, trčanje ili vožnju bajsom – bez presinga, bez signala, samo ti i zvuk pod nogama.

Spomenik partizanima

Na samom vrhu planine nalazi se impozantni Spomenik borcima Kosmajskog odreda, podignut u čast palih boraca iz Drugog svetskog rata. Pet betonskih stubova dižu se iz šume i deluju kao da niču iz same zemlje. Mesto odiše nekom vrstom dostojanstvene tišine, a pogled se širi na celu Šumadiju.

Manastir Tresije

Manastir Tresije
Manastir Tresije / izvor: manastirtresije.rs

Na padinama Kosmaja, ušuškan između borova i potoka, nalazi se manastir Tresije – tiho i skromno mesto koje pruža mir već pri samom dolasku. Obnovljen u 20. veku, manastir nudi i osveženje – doslovno, jer se pored njega nalazi izvor sa čistom pijaćom vodom. Ovde se vreme ne meri satom, već disanjem.

Piknik bez gužve

Za razliku od popularnijih izletišta, Kosmaj gotovo nikada nije prepun. To ga čini idealnim za spontan piknik. Samo prostreš ćebe, izvadiš domaće kiflice, možda termos sa kafom – i to je to. Nema potrebe za velikom organizacijom. Na više lokacija postoje klupe, stolovi i mesta pogodna za roštilj, ali ni čista livada nije loš izbor.

5. Mali Dunav – edukativni raj za decu i odrasle

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 25 km, u okviru Poljoprivrednog fakulteta u Zemun Polju

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Nema kampovanja; u okolini postoji smeštaj u privatnim apartmanima

🚗 Pristup: Lako dostupan kolima i lokalnim prevozom (linije 708, 709, 73 i 83 do Zemun Polja, zatim pešaka)

Mali Dunav nije tipično izletište – ovo je mesto gde se uči kroz igru, otkriva svet prirode i provodi vreme na vodi bez gužve i buke. Smešten u okviru Poljoprivrednog fakulteta, ovaj kompleks je zapravo edukativno-turistički centar koji deci, školama, ali i radoznalim odraslima nudi autentičan uvid u život uz reku i oko nje.

Ako voliš prirodu, životinje, i mesta koja bude radoznalost – Mali Dunav je idealna stanica za jedno lepo, tiho i pametno prepodne ili popodne.

Šta sve možeš da vidiš i radiš na Malom Dunavu

Mali Dunav je jedno od onih mesta gde deca trče, odrasli se opuste, a svi zajedno nauče nešto novo – a da to i ne primete. Ovde se priroda ne posmatra iz daljine, već se dodiruje, sluša i doživljava. Kroz male mostiće, ribnjake, bašte i domaće životinje, posetioci ulaze u svet reke i njenog okruženja na način koji je zabavan, opušten i istovremeno koristan.

U nastavku su izdvojeni delovi kompleksa koje ne treba propustiti – bez obzira da li dolaziš prvi put, sa decom, ili iz čiste znatiželje.

Vodeni svet izbliza

Posetioci mogu videti kako izgleda tipično rečno stanište, zahvaljujući sistemu kanala, vodenih staza i „malog toka Dunava“ koji je napravljen da simulira prirodan tok. Tu su mostići, sprudovi, ribnjak i vegetacija – idealno za laganu šetnju i učenje o ekosistemu. Sve je uređeno za decu, ali ne dosadno odraslima.

Ribe, mrestilišta i ribnjaci

Ovo je jedinstvena prilika da izbliza vidiš kako izgleda mrest ribe, kako se one hrane, kako funkcioniše ribnjak i zašto je voda važna za ceo ekosistem. Deca mogu učestvovati u hranjenju riba, gledati kroz stakla, pa čak i razgovarati sa vodičem.

Baštenska učionica

Na otvorenom prostoru nalaze se i edukativne zone za baštovanstvo – gde deca i posetioci mogu naučiti kako izgleda biljni svet oko vode, kako se sadi i neguje povrće i aromatično bilje, šta je važnost zemlje, pčela i biljne raznovrsnosti.

Životinje farme

U sklopu kompleksa nalazi se i mala farma sa domaćim životinjama – konjima, kozama, ovcama, kokoškama i patkama. Sve je interaktivno i prilagođeno deci, a osoblje je uvek spremno da objasni razlike među vrstama i kako se brinuti o njima.

Radno vreme i cene

Radno vreme:

  • Radnim danima: 09:00 – 17:00
  • Vikendom: 10:00 – 18:00

Ulaz:

  • Za individualne posete: 200 RSD po osobi
  • Grupne posete (škole, vrtići, organizacije): cena po dogovoru
  • Deca do 3 godine: besplatno
  • Vođene ture i radionice: moguće uz najavu

Hrana i piće: nema restorana, ali postoji prostor za sedenje i užinu (poneti sopstvenu hranu i vodu)

Savet za posetu

Idealno vreme za posetu je od aprila do oktobra. Ponesi udobnu obuću, šešir, flašicu vode i punjač za telefon – jer ćeš želeti da slikaš sve. Ako ideš sa decom, najavi se unapred zbog potencijalnih radionica i obilazaka sa vodičem. Nakon takve posete, ovo će vam postati jedno od omiljenih izletišta u okolini Beograda.

6. Obedska bara – močvarni raj nadomak Beograda

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 50 km jugozapadno

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Kampovanje nije dozvoljeno; u okolini postoji privatni smeštaj i salaši

🚗 Pristup: Najbolje kolima (put ka Pećincima, selo Kupinovo); javni prevoz do Pećinaca, pa dalje lokalnim putem

Obedska bara
Obedska bara / izvor: vojvodinasume.rs

Obedska bara je jedno od najstarijih zaštićenih prirodnih područja u svetu – pod zaštitom je još od 1874. godine. Ovo izletište je pravo otkriće za sve koji vole mirnu prirodu, posmatranje ptica, lagane šetnje i fotografiju. Idealna je za jednodnevni izlet iz Beograda kada poželiš da pobegneš od betona i uroniš u tišinu trske, bara i guste šume.

Šta sve možeš da vidiš i radiš u Obedskoj bari

Obedska bara nije mesto za brze ture – ovde se usporava, osluškuje i posmatra. Posebno je pogodna za porodice sa decom, zaljubljenike u ptice, fotografe i sve one kojima je vikend sinonim za mir.

Posmatranje ptica – pravi raj za ornitologe

Sa više od 220 registrovanih vrsta ptica, Obedska bara je jedno od najznačajnijih ptičjih staništa u Evropi. Tokom proleća i jeseni, ovde se mogu videti razne vrste čaplji, divljih gusaka, orlova i roda. Postoje drvene platforme i kule za posmatranje, a preporučuje se nošenje dvogleda.

Šumske i močvarne staze

Staze vode kroz šumu, preko drvenih mostića i pored mirnih voda. Idealne su za laganu šetnju ili mini avanturu sa decom. Na nekim delovima staze se osećaš kao da si u bajci – okružen zelenilom, žuborom vode i tišinom.

Izlet u prirodi – tiho i jednostavno

Obedska bara ima uređene prostore za piknik i odmor. Klupice i stolovi smešteni su na nekoliko mesta duž staze. Nema kafića ni restorana, pa je preporuka da se ponese voda, sendvič i sve što ti treba za dan u prirodi.

Nema signala – i to je, zapravo, dobra stvar.

Radno vreme i cene

Ulaz: 150 RSD po osobi

Radno vreme:

  • Letnji period: 08:00 – 18:00
  • Zimski period: 09:00 – 15:00
  • Organizovane ture sa vodičem: uz prethodnu najavu (cena po dogovoru)

Parking: besplatan

Savet za posetu

Najbolje vreme za dolazak je rano ujutru ili pred zalazak – tada su ptice najaktivnije, a svetlo najlepše. Obuća treba da bude zatvorena (idealno vodootporna), jer deo staza može biti vlažan, naročito u proleće. Ne zaboravi dvogled ili dobar objektiv ako voliš da fotografišeš prirodu.

7. Oplenac – istorija, vino i pogled na Šumadiju

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 80 km jugozapadno, u mestu Topola

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Nema kamp zona, ali ima više vila, apartmana i etno domaćinstava u Topoli i okolini

🚗 Pristup: Najbolje sopstvenim prevozom (auto putem do Mladenovca/Topole)

Oplenac je jedno od onih mesta gde ti se čini da Srbija diše drugačije – sporije, dublje i punim plućima. Smešten u srcu Šumadije, ovaj brežuljak iznad Topole predstavlja spoj istorije, umetnosti, duhovnosti i vina. Ovde možeš da obiđeš crkvu kakvu nigde drugo nećeš videti, pogledaš mozaike koji ostavljaju bez daha, prošetaš kroz vinograde i završiš dan u miru, čašom lokalnog crvenog u ruci.

Oplenac - pogled iz vazduha
Oplenac – pogled iz vazduha / izvor: youtube.com

Šta sve možeš da vidiš i radiš na Oplencu

Oplenac nudi više od klasične ekskurzije. To je šetnja kroz kraljevsku prošlost, dodir sa umetnošću, i susret sa domaćinskim Šumadijskim duhom.

Crkva Svetog Đorđa i mauzolej dinastije Karađorđević

Glavna atrakcija Oplenca je veličanstvena crkva izgrađena u srpsko-vizantijskom stilu, ukrašena sa preko 40 miliona komadića mozaika koji prikazuju scene iz Biblije i srpske istorije. Ispod crkve se nalazi mauzolej u kome počivaju članovi dinastije Karađorđević. Unutrašnjost crkve deluje kao da si zakoračio u kaleidoskop svetlosti i boje.

Radno vreme i cene

Ulaznica za kompleks Oplenac (crkva + galerija + mauzolej):

  • Odrasli: 500 RSD
  • Deca, studenti, penzioneri: 300 RSD
  • Kraljevski podrum (ulaz + degustacija): uz prethodnu najavu, od 800 RSD

Radno vreme (u sezoni):

  • Svakog dana: 09:00 – 17:00
  • Zimi: skraćeno (do 15:00)

Parking: dostupan i besplatan u blizini crkve

Kraljevski vinogradi i galerija

U neposrednoj blizini crkve nalazi se Kraljevski podrum, u kojem se vekovima negovalo vinogradarstvo dinastije Karađorđević. Danas je prostor otvoren za posetioce – ovde možeš obići podrume, probati lokalna vina i obići galeriju sa istorijskim postavkama. Degustacije se organizuju uz najavu.

Šetnje i vidikovci

Brdo Oplenac je prepuno staza, vinograda i zelenih površina. Iako je većina ljudi skoncentrisana oko crkve i podruma, šetnja malo dalje vodi do vidikovca sa kojeg se pruža panorama cele Topole i okolnih sela. Idealno mesto za pauzu, piknik ili fotografisanje.

Savet za posetu

Ako planiraš da ostaneš duže, preporučuje se jedan od salaša ili etno domaćinstava u okolini Topole – mnogi nude domaću hranu i fantastičan pogled. Idealno je posetiti Oplenac u jesen, tokom berbe, kada brdo miriše na grožđe, vino i pečenu papriku.

8. Smederevo – tvrđava kraj Dunava

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 45 km istočno

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Kampovanje nije organizovano, ali ima više hotela, apartmana i soba za izdavanje u gradu

🚗 Pristup: Auto-put Beograd–Niš (izlaz Smederevo) ili regionalni put kroz Grocku

Smederevo je grad koji spaja istoriju, reku i vino u jednu lepu jednodnevnu priču. Nekada prestonica Srbije, a danas tiha varoš na Dunavu, ovo izletište je savršeno za one koji vole da spoje šetnju pored vode, obilazak tvrđave i dobar ručak u lokalnoj vinariji. Grad je dovoljno blizu za lagan izlet, a dovoljno bogat da ostavi utisak.

Smederevo - pogled na tvrđavu i Dunav
Smederevo – pogled na tvrđavu i Dunav / izvor: serbia.com

Šta sve možeš da vidiš i radiš u Smederevu

Smederevo je grad u kojem se istorija ne nalazi iza stakla – ona je svuda oko tebe. Dok šetaš pored reke, kroz kapiju tvrđave ili starim delovima grada, imaš osećaj da se vreme usporava. Iako je mali, Smederevo nudi raznovrsne sadržaje: od srednjovekovne tvrđave, preko muzeja i galerija, do vinskih podruma i šetnje uz Dunav.

Ovo je mesto za lagan tempo – bez trčanja, bez žurbe. Dovoljno je da poneseš znatiželju i udobne cipele. Sve ostalo je već tamo.

Smederevska tvrđava – srednji vek na obali Dunava

Jedna od najvećih ravničarskih tvrđava u Evropi, Smederevska tvrđava datira iz 15. veka i podignuta je po nalogu despota Đurđa Brankovića. Masivne zidine, kule i pogledi na Dunav čine ovu lokaciju pravim magnetom za ljubitelje istorije i fotografije. Možete šetati po bedemima, obići unutrašnji grad ili prošetati uz reku.

Ulaz u tvrđavu:

  • Odrasli: 300 RSD
  • Deca i studenti: 200 RSD
  • Vodič (opciono): uz najavu, dodatno se naplaćuje

Radno vreme: svakog dana od 09:00 do 17:00

Vinarije i gastronomski predah

Smederevo je poznato po sorti smederevka – autohtonom belom vinu koje se pije lagano, uz pogled na reku. U okolini grada nalaze se manje vinarije i vinska domaćinstva koja nude degustacije, a u samom gradu restorani nude i lokalnu kuhinju i vina po pristupačnim cenama.

Šetnja pored Dunava

Uz samu tvrđavu proteže se lepo uređeno kejsko šetalište koje vodi duž obale Dunava. Tu su klupe, hladeće krošnje, sladoled i pogled na reku. Idealno mesto za predah, vožnju bicikla ili da deca puste čamčiće niz reku.

Savet za posetu

Najbolje vreme za obilazak je proleće ili rana jesen, kada nije previše toplo, a pogled na Dunav je najlepši. Ako si zaljubljenik u vino, planiraj dolazak tokom Smederevske jeseni – manifestacije posvećene grožđu, vinu i narodnoj tradiciji.

9. Zasavica – prirodni rezervat koji se pamti po zvucima i tišini

📍 Udaljenost od Beograda: Oko 80 km zapadno (blizu Sremske Mitrovice)

🏕 Mogućnost kampovanja ili smeštaja: Da – postoji uređen auto-kamp u okviru kompleksa

🚗 Pristup: Najbolje kolima (preko Šapca ili Rume); javni prevoz do Sremske Mitrovice, zatim lokalno taksijem

Specijalni rezervat prirode Zasavica je jedno od onih mesta gde prvi put čuješ tišinu. Na granici ravnice i močvare, između trske, vodenog sveta i gustih šuma, živi više od 600 biljnih i životinjskih vrsta – među njima i evropski dabar, vidra i čuvena mangulica. Zasavica je pravi primer kako priroda može da bude dostupna, zanimljiva i zaštićena – sve u isto vreme.

Šta sve možeš da vidiš i radiš u Zasavici

Zasavica je edukativna, opuštajuća i idealna za izlet sa decom, prijateljima ili solo uživanje. Ovde se ne trči – ovde se hoda, gleda, osluškuje i uči.

Posmatranje ptica

Zasavica je dom za više od 200 vrsta ptica, među kojima su čaplje, rode, galebovi i močvarni orlovi. Duž staza postavljene su kule za osmatranje i informativne table. Uz malo strpljenja, moguće je videti i evropskog dabra, koji je vraćen u ovo područje pre više od 30 godina.

Vožnja čamcem

Jedan od najlepših načina da upoznaš Zasavicu je vožnja panoramskim čamcem, koji plovi tiho kroz glavni kanal. Tura traje oko 45 minuta, vodič objašnjava sve o biljkama i životinjama, a ti sediš i gledaš – kao u dokumentarcu, samo uživo.

Autohtone životinje i farma

U rezervatu se gaje retke i stare rase domaćih životinja: balkanski magarac, mangulica, buša, kao i posebne vrste ovaca i koza. Deca obožavaju da ih vide izbliza, a u suvenirnici se mogu kupiti proizvodi od mangulice, magarećeg mleka i prirodne kozmetike.

Šetnja kroz močvaru

Uređena staza od dasaka vodi kroz trsku i močvarni kraj, uz miris vode i cvrkut ptica. Ovo je jedna od najlepših šetnji u Srbiji – jednostavna, ali potpuno drugačija od šume ili planine.

Radno vreme i cene

Ulaznica:

  • Odrasli: 350 RSD
  • Deca: 200 RSD

Vožnja čamcem: 500 RSD po osobi

Radno vreme:

  • April–oktobar: 08:00 – 18:00
  • Novembar–mart: vikendom od 10:00 do 16:00

Kamp:

Cena boravka u kampu: od 900 RSD po osobi (sa priključkom za struju i vodu)

Savet za posetu

Ponesi dvogled, šešir i duži rukav – leti zna da bude mnogo sunca i komaraca. Obavezno obiđi i vizitorski centar, gde možeš naučiti sve o vraćanju dabra u Srbiju, a ako si gladan – restoran nudi specijalitete od mangulice i domaće sokove.

Možda te zanima

Najbolja mesta za kampovanje u Srbiji

Zašto su izletišta u okolini Beograda najbolji beg iz svakodnevice

Izletišta u okolini Beograda nisu samo mesta za beg iz grada – ona su lek za um, punjač za dušu i podsetnik da priroda još uvek zna da iznenadi. Bilo da volite da šetate šumskim stazama, posmatrate ptice, istražujete istoriju ili jednostavno prostrete ćebe pored reke, samo jedan sat vožnje može vas odvesti u sasvim drugačiji svet.

Ovaj vodič obuhvata devet pažljivo izabranih lokacija koje nude različite sadržaje – od edukativnih izleta za decu, preko vinskih puteva Šumadije, do tihih močvara i živopisnih tvrđava. Svako izletište ima svoju priču, atmosferu i način da vas osvoji.

Zato ne čekajte produženi vikend – spakujte udobne patike, flašicu vode i krenite. Jer najbolja izletišta u okolini Beograda nisu rezervisana za posebne prilike. Ona su tu – spremna da vas dočekaju već ove subote.

Slični članci